Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Bakan: Tankere gerçekleştirilen saldırı petrol arzına engel olamayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Enerji, Endüstri ve Maden Kaynakları Bakanı Halid bin Abdulaziz el-Falih, İran destekli darbeci Husi milislerin Yemen’in Hudeyde kentinin batısından geçen Suudi Arabistan’a ait bir petrol gemisine saldırı girişiminde bulunmasının ekonomik faaliyeti veya petrol arzını etkilemeyeceğini vurguladı.

Suudi Bakan, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Hudeyde Limanı’nın batısında Suudi petrol tankeri hedef alınarak Husiler tarafından gerçekleştirilen terör saldırısı, uluslararası deniz ticareti güvenliğini etkilemek için sadece başarısız bir girişim. Ekonomik faaliyetleri ve petrol arzını etkilemeyecek. Hepimiz, terör saldırı girişimleri konusunda önce Allah’a ardından da Yemen’de Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu’na (Arap Koalisyonu) güveniyoruz” ifadelerini kullandı.

Arap Koalisyonu Resmi Sözcüsü Turki el-Maliki, İran destekli Husi militanların, Hudeyde kentinin batısında seyir halindeki Suudi Arabistan’a ait bir petrol gemisine yönelik saldırı başlattığını ancak duruma müdahale eden Arap Koalisyonuna ait savaş gemilerinin saldırıyı engelleyerek petrol gemisine refakat ettiğini bildirdi.

Petrol gemisinin saldırıda, küçük çaplı isabet aldığı bilgisini veren el-Maliki, söz konusu terör saldırısının uluslararası deniz ticareti açısından büyük önem taşıyan Babu’l Mendeb Boğazı ve Kızıldeniz yolunu tehdit ettiğini vurguladı.

Hudeyde Limanı’nın terör saldırıları ve füze kaçakçılığı için bir üs olarak kullanılmaya devam edildiğine vurgu yapan el-Maliki, Arap Koalisyonu kuvvetlerinin terör saldırılarına karşı Babu’l Mendeb Boğazı ve Kızıldeniz’in güvenliğini sağlamak için gerekli tüm tedbirleri aldığını sözlerine ekledi.

Maliki, açıklamasında, son olarak, Hudeyde Limanı’nın uluslararası gözetim altında olduğuna vurgu yaparak, limanın terör saldırıları için bir üs olarak kullanılmasının engellenmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizdi.