Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Bakan, uluslararası toplumu İran’ın bölgedeki müdahalelerine karşı ortak tavır almaya çağırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Avad el Avad, uluslararası topluma, İran’ın bölgedeki istikrarı bozan müdahalelerine ve terör örgütlerine verdiği destekle kaosu yaymak için yaptığı faaliyetlere karşı ortak tavır alması için çağrıda bulundu.

Bakan Avad, Arap ülkelerinin Enformasyon Bakanlarının katılımıyla Çarşamba günü Arap Birliği Genel Sekreterliği Merkezi’nde yapılan toplantıda konuştu.

ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilme kararından duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başlayan Bakan, ülkesinin İran’a yönelik ekonomik yaptırımları desteklediğini belirtti.

ABD ile Suudi Arabistan arasındaki işbirliğinin sürdürülmesi dileklerini aktaran Avad, İran politikalarının bölgede barışı ve güvenliği tehlikeye attığına ve mevcut nükleer anlaşmanın bu durumu engelleyemediğine işaret ederek, uluslararası topluma ABD Başkanı Trump’ın koyduğu hedefleri gerçekleştirme çağrısında bulundu.

Avad konuşmasında Filistin meselesine de değinerek, Filistin’in Arap devletlerinin en birincil gündem maddesi olduğunu ve bunun Filistin halkının tüm meşru haklarını elde edene kadar da böyle kalacağını söyledi. Suudi Bakan, söz konusu hakların en başında, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin Devletinin kurulması olduğunun altını çizdi.

Kültür ve Enformasyon Bakanı, Yemen’deki krizle ilgili olarak, tarafların siyasi çözüme ulaşması için 2216 sayılı BM kararının işlerlik kazanması gerektiğini vurguladı. Yemen’in çeşitli bölgelerine insani yardımların ulaşabilmesi için uluslararası topluma çağrıda bulunan Aİvad, ülkede yaşanan trajediden İran destekli Husi milislerin sorumlu olduğunu söyledi.