Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Bakanlar Kurulu ilk kez NEOM’da toplandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz’in başkanlığında Tebük bölgesindeki ‘NEOM’ kentinde ilk kez toplandı.

Husi milislerin ham petrol tankerlerine yönelik tehditlerinin, Kızıldeniz ve Babu’l Mendeb Boğazı’ndaki uluslararası deniz trafiği ve ticaretini olumsuz etkilediğine vurgu yapılan toplantıda, Hudeyde kenti ve limanının dünya deniz ticaretine karşı terörist saldırıların başlatıldığı bir askeri üs olarak kullanılmasını önleme açısından meşru hükümete teslim edilmesinin önemi dile getirildi.

Suudi Bakanlar Kurulu’nda, Hudeyde limanının batısında yer alan uluslararası sularda Suudi Arabistan’a ait bir petrol tankerine İran destekli Husi milisleri tarafından düzenlenen başarısız saldırının, bu milisler ve bunların arkasındaki güçlerin bölgesel ve uluslararası güvenlik konusunda ne kadar tehlikeli olduklarının bir kanıtı olduğuna dikkat çekildi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre, Suudi Arabistan Enformasyon Bakanı Avad el- Avad, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada, toplantıda bölgesel ve küresel gelişmelerin yer aldığı birçok raporu gözden geçirdiklerini belirtti.

Toplantıda, Pakistan, Afganistan ve Kanada’da meydana gelen terör saldırılarının kınandığını dile getiren Bakan Avad, saldırılarda hayatlarını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileklerinde bulunulduğunu da iletti.

Enformasyon Bakanı, Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu çerçevesindeki reform planlarını uygulama çabalarına yönelik Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) olumlu söylemlerinin memnuniyetle karşılandığını aktardı.

Dr. Avad, Bakanlar Kurulu’nda alınan kararlar hakkında da bilgi verdi. Buna göre, Suudi Arabistan Fikri Mülkiyet Otoritesi ile Kore Fikri Mülkiyet Ofisi arasında fikri mülkiyet alanında iş birliği yapılmasını öngören mutabakat anlaşması onaylandı. Ayrıca, Suudi Arabistan Şikayetler Divanı ile Mısır Danıştay’ı arasında idari adalet alanında iş birliğini öngören anlaşma da onaylandı.