Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Çalışma Bakanlığı’ndan yeni düzenleme | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Çalışma ve Toplumsal Kalkınma Bakanlığı, ev sahibinin çalışandan kaynaklı bir sebep olmadıkça maaşı ayrı ayrı veya üst üste üç ay geciktirdiği ispatlandığı takdirde, evde çalışan işçinin hizmetleri başka bir ev sahibine nakledilecek. Bu, ev hizmetçileri ve benzer sektörde çalışanlar için kendilerinden kaynaklı olmayan durumlarda bunun çalışanlara sunulan fırsat olduğunu vurguladı.

Çalışma ve Toplumsal Kalkınma Bakanı Dr. Ali Ghafis, ev hizmetinde çalışan işçi hizmetleri veya onların hükmünde olanların, on üç durumda ev sahibinden alınıp başka bir yere nakledileceğine dair bakanlık kararı çıkardı. Bu icraatlar, doğrudan ev hizmetleri piyasasını cazip kılmaya yarayan iyileştirici ve hızlandırıcı faaliyetlerdir.

Bakanlık Sözcüsü Halid Eba’l- Hayl, “Ev hizmetlerinde çalışanların ve onların hükmünde olanların başka bir iş verenin yanına taşınmasını gerektiren durumlar belirlendi. Ev sahibinin çalışandan kaynaklı bir sebep olmadıkça maaşı ayrı ayrı veya üst üste üç ay geciktirmesi, hizmetçiyi varış limanında karşılamamak, ülkeye varışından 15 güne kadar barınmasını sağlamaması, ev sahibinin ruhsat ve çalışma izni çıkarmaması ve bunların yenilenme sürelerinin bitiminden 30 güne kadar yenilememesi durumlarında… Ev sahibi hizmetçinin haberi olmadan başka hizmetliler edinirse, hizmetçiye ev sahibinin ikinci dereceden akrabası dışında birine hizmet sorumluluğu yüklenirse, işçinin sağlığını ve bedeninin güvenliğinin tehlikeye atacak bir iş verildiği takdirde aynı şekilde hizmetçiler başka ev sahibine nakledilecek” dedi.

Karara göre ev sahibi veya ailesinden biri hizmetçiye zarar verecek olursa veya işçiden ev sahibine yönelik bir şikâyet gelirse ve işçi bu süreci uzatmaya katkıda bulunmadığı halde ev sahibinden sebep soruşturma süresi uzarsa, aynı şekilde hizmetçiler başka ev sahibine nakledilecek.

Ev sahibi çalışan hakkında yalan beyanda bulunursa, ev sahibi veya vekil tayin ettiği biri işçinin sunduğu şikâyet çerçevesinde oluşturulan mahkemenin iki celsesine de katılmazsa, şikâyet soruşturulurken çalışana herhangi bir zarar gelmemesi adına yetkililerin verdiği talimatla, ev sahibi yoluculuğa çıkar, hapsedilir, vefat eder veya herhangi bir sebeple ortadan kaybolursa, üst üste veya ayrı ayrı üç ay ücretini veremezse hizmetçiler başka ev sahibine nakledilecek.

Kararda belirlendiği üzere yeni iş sahibin işçi kendisine nakledildikten sonra 15 günden fazla olmamak şartıyla hizmetçiyi deneyebilir. İşçiyi beğenmezse sadece bu sürenin üzerinde anlaştıkları ücretini öder. Fakat işçisi olmasına karar verirse resmi, nakil işlemlerini yaptırır. Kalacağı süredeki barınma sorumluluğunu üstlenir. Bakanlığın çıkardığı kararlara göre günlük yahut günün bir kısmı için 150 riyal öder.