Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Riyad’a fırlatılan balistik füze etkisiz hale getirildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan hava savunma sistemleri, Husi militanları tarafından bugün Yemen’den Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a atılan balistik füzeyi etkisiz hale getirmeyi başardı.

Bir Suudi yetkili, hava savunma sistemlerinin Husiler tarafından Riyad’a fırlatılan balistik bir füzenin etkisiz hale getirilmesi ile can ve mal kaybının yaşanmadığını söyledi. Sivil Savunma ve Kızılay’a bu konuda herhangi bir bilgi gelmediğini doğruladı.

Arap Koalisyon Güçleri Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, Suudi Arabistan hava savunma sistemlerinin bugün öğleden sonra, Yemen topraklarından Suudi Arabistan’a doğru balistik bir füze fırlatıldığını gözlemledikten sonra, Riyad’daki yerleşim alanlarını hedef alan bu füzenin etkisiz hale getirildiğini ve herhangi bir can kaybına neden olmadığını bildirdi.

Maliki, İran destekli Husi militanları da dahil olmak üzere, terör örgütleri tarafından kullanılan İran üretimi balistik füzelerin, bölgesel ve uluslararası güvenliğe karşı tehdit oluşturduğunu, bu füzeler ile yerleşim alanlarının hedef alınmasının ise, uluslararası kurallara aykırı olduğunu belirtti.

İran destekli Husi milislerin balistik füzelerle şehirleri hedef almaya devam etmesinin, İran’ın limanlar aracılığıyla silah kaçakçılığını sürdürdüğünün ve Husi milislere desteğinin devam ettiğinin açık bir kanıtı olduğuna dikkat çeken Maliki, bunun da Birleşmiş Milletler (BM) kanunlarının açıkça ihlali olduğunu vurguladı.