Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Hava Yolları Boeing B787-9 model uçağı teslim aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Boeing B787-9 Dreamliner model yeni uçak bugün Cidde Uluslararası Melik Abdülaziz Havalimanına ulaştı. Suudi Arabistan Havayolları uçağı, ABD’deki sivil uçak üreticisi Boeing şirketinden teslim aldı.

Uçak, 2020 yılına kadar 200 modern uçak seviyesine ulaşmayı hedefleyen ve benzersiz bir dönüşüm ve kalkınma programı uygulayan Suudi Arabistan donanmasına katılacak. Bu, Suudi Arabistan Hava Yolları Genel Müdürlüğü ile birlikte şirketleri ve stratejik birimlerinde uygulanan değişim programı kapsamında atılan bir adım.

Suudi Arabistan Havayolları Genel Müdürü Mühendis Salih El-Casir, bu yeni uçağın 2017 yılı boyunca ulusal taşıyıcı filosuna katılan 21 yeni uçaktan biri olduğunu ifade etti. Öncesinde dünyadaki uçak firmalarının ürettiği en modern 20 uçak teslim alınıp, Krallık’ın hava taşımacılığına hizmet etmek amacıyla Suudi Hava Yolları donanmasına katılmıştı. Bu bağlamda 2017 yılı boyunca donanmaya katılan uçakların adedinin 32’ye ulaşması için yılsonu gelmeden 11 uçağın daha alınacağını duyurdu. Bu, 28 uçağın alındığı geçen yıla nazaran tek bir yıl boyunca ulaşılacak en büyük rakam.

El-Casir, bu yeni uçakların donanmaya katılmasının Suudi Havayolları’nın faaliyetlerini ve kurumun faaliyet yeterliliği, hizmet ve ürünlerde kapsamlı ve geniş adımlar ve niteliksel sıçrama gibi hedeflerini ve hâlihazırda uygulanan dönüşüm teşebbüslerini gerçekleştirmede katkı sağlayacağını ifade etti. Bununla birlikte Suud Hanedanı’ndan Hadimul Haremeyn Şerifeyn Melik Selman bin Abdulaziz ve güvenilir veliahtının parlak dönemlerindeki kalkınma planları ve stratejik girişimleri de içeren 2030 Krallık Vizyonu’nun ve ulusal dönüşüm programı hedeflerinin hayata geçirilmesinde ve Krallık’ta kapsamlı bir kalkınma programını takip etmede de bu yeni uçağın katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Havalimanına bugün ulaşan yeni uçağın 2016 şubat ayında ilki alınan modelin onuncusu olduğu belirtiliyor. Uçak, 24’ü business class olmak üzere 298 yolcu kapasitesine sahip ve yolcular için en üst seviyede rahat ve konforu öngörüyor. Business class bölmesi ise dikkatle tasarlanmış en modern koltuklar ile donatılmış. Koltuklar tam bir yatak olabilecek şekilde ayarlanmış ve yolcular için istedikleri zaman özgürce koltuklarından kalkabilme olanağı sağlıyor. Uçaktaki internet hizmetinden faydalanma imkânı da cabası. Bununla birlikte uçak, yükte ve pahada ağırlığın azalmasını sağlayan en yeni parçalardan üretilmiş.

B787-9 model uçak, ‘Boeing’ şirketinin ürettiği en yeni model uçak kabul ediliyor. Suudi Havayolları donanmasındaki B777-300ER, A320 ve A330-300 Airbus model uçakların yanı sıra, dünyada en çok talep edilen uçaklardan da biri. Bu yılın ilk yarısında her modelden ortalama 5 tane olmak üzere toplamda 20 uçak satın alındı.

Suudi Arabistan, 2015 yılında 50; 2016 yılında 63 yeni uçağın alımı için anlaşmalar imzalandığını haber vermişti. Bunlara ilaveten 2016 ve 2017 yılları boyunca 60 yeni uçak alımının da sürdüğü duyuruldu.