Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi-İngiliz anlaşmasında ‘İran’a engel olmanın’ gerekliliği vurgulandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, ülkesinin İngiltere ile ‘İran’a engel olma ve teröre verdiği desteği durdurma’ konusunda anlaştığını açıkladı. Cubeyr’in İngiliz mevkidaşı Boris Johnson da İran’ın Yemen’de yıkıcı ve tehlikeli bir rol oynadığını belirterek bölgenin istikrarını sarstığını ifade etti.

Johnson ve Cubeyr, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın ziyareti sırasında Londra’da düzenledikleri ortak basın toplantısında Yemen’deki savaş konusunu ele aldı. Suudi Arabistan’ın Yemen’deki geçiş ve siyasi diyalog sürecini desteklediğini belirten Suudi Bakan, “Orada savaşmamız gerekiyor” dedi. Husilerin Yemen’de siyasi bir çözüme ulaştırabilecek tüm girişimleri engellediğini vurgulayan Dışişleri Bakanı Cubeyr, Husilerin Suudi Arabistan’da sivillerin yaşadığı bölgelere roket attıklarını belirtti. Riyad’ın savaştan sonra Yemen’e insani yardımlarda bulunmaya devam edeceğinin altını çizdi.

İngiliz Dışişleri Bakanı Johnson da İngiltere ve Suudi Arabistan’ın Yemen limanlarının hizmete açılmasına hazırlanması için nakliye hatlarını kontrol etme konusunda anlaştığını kaydetti. İngiliz Dışişleri Bakanı Johnson, “Suudi Arabistan ile Yemen’de siyasi çözüm yolu bulmak için uluslararası bir toplantı düzenleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ortak basın toplantısında diğer birçok gündem maddesi de gündeme geldi. Suudi Arabistan-İngiltere ilişkilerini ‘köklü’ olarak nitelendiren Cubeyr, “İngiltere ile stratejik ortaklık başlattık. İki taraf çeşitli alanlarda işbirliği yapacak” dedi. Stratejik Ortaklık Konseyi’nin birçok sektörü kapsayacağını ifade eden Cubeyr, eğitim, öğretim, beceri, finans ve yatırım hizmetleri ile kültür, eğlence, sağlık hizmetleri, yaşam bilimleri, teknoloji, yenilenebilir enerji ve savunma sanayilerinin de söz konusu sektörler arasında olduğunu kaydetti.

Cubeyr, Suudi Arabistan’ın çoğu devlet kurumunun çağa ayak uydurması için kapsamlı bir yeniden yapılandırma çalışması içeren ‘2030 Vizyonu’nu gerçekleştirmesi için İngiltere ile işbirliği fırsatları yakaladığını söyledi.

İki ülkenin üst düzey yetkililerinin katıldığı toplantıda İngiltere Başbakanı Theresa May, Suudi Arabistan’ın ‘2030 Vizyonu’ başlıklı reform programına İngiltere’nin desteğini yineledi. Suudi Arabistan’da kadınların sinemaya gidebilmesi, spor etkinliklerine katılabilmesi ve haziran ayından itibaren yasal olarak araba kullanabilmesi gibi reformları memnuniyetle karşıladığını kaydetti.