Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi kabinesi Kaşıkçı’nın kaybolmasına ilişkin gerçeği araştıranlara övgüde bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi kabinesi, Suudi vatandaşı Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’da kaybolmasına ilişkin iki ülkedeki uzmanları bir araya getiren ortak bir çalışma ekibi oluşturulması talebine Türkiye cumhurbaşkanlığı tarafından olumlu yanıt verilmesine Krallık’ın duyduğu memnuniyeti yineledi.

Kabine aynı zamanda, “söylentiler ve suçlamalar hususunda acele etmeyip gerçeği aradılar” diyerek tüm Müslüman ve Arap ülkelerine, dostlarına, örgütlere, parlamentolara, Arap ve uluslararası kurumlara yönelik takdirini dile getirdi.

Söz konusu açıklama, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’in başkanlığında dün öğle vakti Yemame Sarayı’nda gerçekleştirilen bakanlar kurulu oturumu sırasında geldi.

Kral Selman bin Abdülaziz, ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife ile gerçekleştirdiği telefon görüşmelerinin içeriği hakkında kabineyi bilgilendirdi. Görüşmeler sırasında bölgede yaşanan son gelişmeleri görüştüklerini kaydeden Kral Selman bin Abdülaziz, seçkin ve güvenilir olan tarihi kardeşlik ilişkilerinin vurgulandığını ve herkesin bunları güçlendirme ve geliştirme isteğinde olduğunu söyledi.

Toplantının ardından Suudi Basın Ajansı’na konuşan Kütür ve Enformasyon Bakanı Avad bin Salih el-Avad, IMF’nin 2018 ve 2019 Dünya Ekonomik Görünümü Raporu’nda kaydedilen Suudi Arabistan’daki ekonomik büyüme oranlarına dair istatistiklerin sırasıyla yüzde 2,2 ve yüzde 2,4’e ulaştığına değinildiğini söyledi. Salih el-Avvad, bu durumun Vizyon 2030 çerçevesinde finansal dengeyi sağlama programına göre Krallık’taki ekonomik reformların ve mali önlemlerin etkinliğini ve olumlu etkilerini ortaya koyduğunu belirtti.

Dr. Avvad, Suudi Arabistan’ın dış politikasının temel direkleri olarak uluslararası yasallık ilkelerinin yanı sıra New York’ta toplanan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu önünde BM Antlaşması’nın hükümlerine olan bağlılığının kabine tarafından dile getirildiğini kaydetti.

Dr. Avvad ayrıca nükleer silahların ortadan kaldırılması hedeflerinin gerçekleştirilmesi ile uluslararası toplumun mevcut anlaşmaları ve nükleer silahlardan arınmış bir dünyaya ulaşmayı amaçlayan yasal ve etik çerçeveleri içeren Arap topluluğunun beyannamesinin içeriğinin teyit edildiğini ifade etti.

Kabine’nin bölgesel ve uluslararası düzeydeki son gelişmeleri gözden geçirdiğini belirten Avvad, Afganistan’ın Tahar ve Leşkergah bölgelerindeki seçim mitingleri hedef alan intihar saldırılarına ve bombalamalara yönelik kınamanın yinelendiğini söyledi. Dr. Avvad, Suudi Arabistan’ın terörist eylemleri tüm biçimleri ile reddeden tutumunu vurgulayarak Kenya’nın Mandira kentinde bir okulda gerçekleştirilen bombalı saldırıyı ve Somali’nin güneybatısındaki Bidu şehrinde meydana gelen iki terörist saldırının kınandığını kaydetti.

Kabine ayrıca üretken ailelerin çalışmalarına ilişkin yönetmelikleri onaylamaya karar verdi ve üretken aileler programını Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı’ndan Sosyal Kalkınma Bankası’na devretti. Aynı şekilde kadınlar için mesleki eğitim programı da Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı Ajansı’ndan Sosyal Kalkınma Bankası’na devredildi.

Bakanlar kurulu toplantısı sırasında gerçekleşen atamaların bir kısmı da açıklandı.

Mansur bin Abdülaziz bin İbrahim el-Suveydan’ın Milli Muhafızlar Bakanlığı’na 15’inci dereceden “İdari Müsteşar”, Müh. Halid bin Abdullah bin Ahmed el-Dukkan, Milli Savunma Bakanlığı Silahlı Kuvvetleri Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne 14’üncü dereceden “Elektrik Danışmanı Mühendisi”; Halid bin Muhammed bin Seyf el-Seyf ise Savunma Bakanlığı’na 14’üncü dereceden “İdari Danışman” olarak atandı.

Salih bin Muhammed bin Abdullah el-Beradi, el-Kasım Bölgesi Emirliği’ne 14’üncü dereceden “Hukuk Müşavir Yardımcısı”, İbrahim bin Abdurrahman bin Abdullah el-Arifi de Sınır Muhafızları Genel Müdürlüğü’ne 14’üncü dereceden “İdari ve Mali İşler Genel Müdürü” olarak atandı. Bunun yanı sıra Suud bin Abdullah bin Muhammed el-Mezru’, Milli Muhafız Bakanlığı’na 14’üncü dereceden idari müşavir pozisyonuna getirilirken, Humud bin Abdullah bin Humud Al-i Hazir, Milli Muhafız Bakanlığı’na 14’üncü dereceden Savcılık Ofisi Genel Müdürü olarak atandı. Son olarak, Dr. Ahmed bin Muhammed bin Hasan el-Ensari, Çevre İşleri Müsteşar Yardımcısı, Navaf bin Said bin Ahmed el-Maliki de Dışişleri Bakanlığı’na iletişim bakanı olarak atandı.
Kabine, aralarında Meteoroloji ve Çevre Koruma Genel Kurumu ile İletişim ve Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun yıllık raporlarının da yer aldığı bir dizi konu hakkında brifing verdi.

Kral Selman bin Abdülaziz de Adalet Bakanlığı’na çeşitli düzeylerde 71 yargıcın atanması talimatı verdi. Adalet Bakanı ve Yüksek Yargı Kurulu Başkanı Şeyh Dr. Velid el-Samani, söz konusu talimatın, Kral Selman bin Abdülaziz’in süregelen desteğinin bir uzantısı ve onun yargıya verdiği önemin göstergesi olduğunu söyledi.