Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi kadın sporcu at üstünde cirit atma hünerini sergiledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cidde/Aişe Ceferi

Arap tarihi boyunca geçmişten günümüze gelen cirit atma, Suudi Arabistan’ın en önemli spor etkinliklerinden biri olarak biliniyor. Geçmiş yıllardan bu yana süre gelen spor etkinliğine Suudi erkekler kadar kadınlarda büyük ilgi gösteriyor.

Binicilik becerilerinin sergilendiği cirit atma sporu yıllar boyunca coğrafyada önemini korurken, Suudi erkekleri kadar kadınları da bu sporda bir hayli hünerli.

O kadınlardan biri olan Sema Hüseyin ve onun takım arkadaşları, Arap atlarının güzelliğini sergileyebilmek için Mekke’de düzenlenen Uluslararası Cirit Atma Şampiyonası’na katıldılar.

Şarku’l Avsat’a konuşan Sema Hüseyin, “Binicilik tutkusu kendi takımımızı kurmamızı sağladı. Takımımız beş biniciden oluşuyor. En zorlu binicilik sporlarından cirit, at üstünde dayanıklı ve dengeli durmayı sağlıyor. Suudi Arabistan’da cirit sporu modern bir spor. Bizde bu tarihi sporumuzda erkekler kadar etkili olmaya çalışıyoruz. Kızları desteklemeyi ve resmi bir şemsiye altında turnuvalara katılmayı sağlamayı umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Mekke Valisi Prens Halid el-Faysal, dün Mekke Uluslararası Cirit Atma Şampiyonası’nın kapanış töreninde kazananlara ödül verirken, El Savari çiftliğinde yapılan etkinliğe, Körfez, Arap ve uluslararası alandan çok sayıda sporcu katıldı.

Üç gün süren ve uluslararası hakemlerin bulunduğu turnuvada, dünya binicileri arasında Suudi binicilerin faaliyetleri sergilendi. Arap atının özellikleri ve niteliklerinin ortaya konulduğu turnuva, toplumun farklı kesiminden geniş kitleye hitap etti. Uluslararası standartların uygulandığı turnuvada, Suudi Arabistanlı at sahipleri ve yetiştiricilerini teşvik etmek için büyük ödüller veriliyor.