Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi kadınlar bu gece yarısı itibariyle trafiğe çıkıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan yönetiminin kalkınma ve gelişimde başarılı bir ilerleme kaydedildiğinin delili olan ve ülkenin hedeflediği vizyona ulaşılmasında kilit bir rol oynayan Suudi kadınları, yerel ve uluslararası basının büyük ilgisi altında bu gece yarısından itibaren trafiğe çıkıyorlar.

Bu önemli gelişme, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in 26 Eylül’de hem erkekler hem de kadınlar için trafik yönetmeliklerinin düzenlenmesi doğrultusunda verdiği talimatın bir parçası olarak gerçekleşiyor.

Kral Selman’ın emrinin yayınlanmasından bu yana Trafik Genel Müdürlüğü ve Karayolları Güvenlik Güçleri Komutanlığı bu önemli gelişme için, Suudi Arabistan’da uluslararası standartlarda sürüş eğitimi kursları kurulmasına yönelik özverili çalışmalarda bulundu. Talimatın yerine getirilebilmesi için gerekli değişiklikler ve düzenlemeler yapıldı. Uluslararası ehliyetlerin dönüştürülmesi için 21 merkez ve dünya standartlarında sürüş eğitimi veren onlarca kurs açıldı.

https://turkish.aawsat.com/2018/06/article55409764/suudi-kadinlar-trafige-cikmaya-hazir

Suudi Arabistan Trafik Genel Müdürü Tuğgeneral Muhammed el-Bessami, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Trafik Genel Müdürlüğü’ne bağlı memur ve görevlilerin yeni döneme hazır olduklarına dikkat çekerek, kadınların araba kullanmaları konusunda iyimser bir ortamın olduğu ve bu yeni dönemin olumlu gelişmelere eşlik edeceğini düşündüklerini ifade etti. Tuğgeneral el-Bessami, geçtiğiniz birkaç ay içerisinde binlerce Suudi kadının ehliyet aldıklarını ve almaya devam ettiklerini kaydetti.

Ekonomik açıdan ise, Suudi Arabistan Ticaret Odaları yetkilileri, kadınların kendi araçlarını kullanmalarının Suudi ailelerinin bütçesinde 8 bin dolara kadar tasarruf sağlayacağını ifade ettiler.

https://turkish.aawsat.com/2018/06/article55409729/suudi-sanatci-rabeh-sagerden-kadin-suruculere-tavsiyeler