Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi öğrenciler, Irma Kasırgası mağdurlarına yardım için “Gönüllü Kampanyalar” başlattı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Körfez öğrencileri, Florida’yı vuran Irma Kasırgası nedeniyle zor durumda olan kişileri tehlikeli alanlardan uzaklaştırıp güvenli bölgelere ulaştırmak için gönüllü ekipler kurdu.

ABD’de Suudi Arabistan Kültür Ataşesi olan Dr. Muhammed el-İsa, yaptığı açıklamada, ataşelik tarafından krizi yönetmek ve yardım etmek amacıyla Houston’daki Suudi Konsolosluğu temsilcilerini, Washington’daki Suudi Büyükelçiliği’ni, Florida’daki birçok öğrenci ve gönüllü kulüp liderini ve kültür ataşeliğini içeren bir acil durum operasyon odası kurulduğunu belirtti.

El-İsa, bu çabaların, Washington Büyükelçisi Prens Halid bin Selman’ın, Suudi öğrencileri Florida’daki Irma kasırgasından kurtarıp Atlanta, başkent Washington ve Virginia gibi güvenli bölgelerde alternatif konaklama sağlamaya yönelik talimatlarının ardından geldiğini söyledi.

Kültür ataşeliğinden bir kaynak Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Houston’daki Suudi Konsolosluğu’nun, Florida’dan ayrılan birçok öğrenciyle iletişim halinde olduğunu bildirdi.

Kaynak ayrıca, Florida’daki Suudi öğrencileri kurtarmak için eyaletteki öğrenci kulüplerinin ve gönüllü kuruluşların liderleriyle birlikte operasyon odası oluşturulduğunu açıkladı. Washington’daki Suudi elçiliği ile otel ve evlerdeki konut masraflarının tazmin edilmesi hususunda iletişim halinde olduklarını ve öğrencilerin güvenli alanlarda konaklama sağlayabilmesi için pazartesi günü para desteği verileceğini duyurdu.

Öğrencileri Florida’dan kurtarmak için gönüllü olan Suudi öğrenci Abdul Rahman el-Hamdan, bazı Suudi ve Kuveytli öğrencilerin, Florida’daki evlerinden ayrılmak zorunda olanlara yardım etmek için ‘Evlerimiz Açık’ adlı bir kampanya başlattıklarını kaydetti.

El-Hamdan ayrıca Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, gönüllü kurum ve kişilerin, kasırgadan etkilenenleri Florida eyaletinden Atlanta şehrine tahliye için bir araya geldiklerini ve resmi makamlarla işbirliği içinde güvenli bina ve konaklama sağladıklarını belirtti.

“Kuveytli yetkililerin, kültür ataşeliği ve konsolosluklardan edindiği resmi bilgilere göre, Körfez’in çabaları ile Florida eyaletinden yaklaşık 270 Kuveytli, çoğunluğu Miami ve Tampa şehirlerinden otobüslerle Georgia’ya tahliye edildi” açıklamasında bulunan el-Hamdan, Birleşik Arap Emirlikleri’nden öğrencilerin de kasırgadan etkilenen öğrenciler için Florida’dan Washington’a sefer yapan birkaç uçak sağladığını, aile ve kişilerin arabalar aracılığıyla Florida dışına tahliyesi için gönüllü ekipler kurulması hususunda Suudi gönüllülerle iletişim halinde olduklarını kaydetti.

El-Hamdan ayrıca, hala bölgeden çıkamayan çok sayıda öğrenci olduğunu belirtirken, tehlikeli yerlerden uzak durmaları çağrısı yaptı.

Öte yandan Miami’deki Suudi Arabistan vatandaşı 5 tıp öğrencisinin de, Irma kasırgası nedeniyle yaralılara tıbbi yardım sağlamaya çalışmak için kurtarma ekiplerine katıldığı belirtildi.