Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Prens Velid bin Talal’dan Cemal Kaşıkçı açıklaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi işadamı Prens Velid bin Talal, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın reform süreci konusunda ciddi olduğunu söyledi. ‘Bir yanlış anlaşılma sonucu’ diye nitelendirdiği gözaltında tutulma sürecinin yıldönümünde Amerikan Fox News kanalında yayınlanan ‘Sunday Morning Futures’ adlı programa konuk olan Prens Velid, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin gerçeklere ulaşmak adına Suudi Arabistan tarafından yürütülen soruşturmalara duyduğu güveni ifade etti.

Suudi yetkililer tarafından, geçtiğimiz sene bazı prenslerin gözaltına alınması ile ilgili Prens bin Talal, şu ifadeleri kullandı; “Bugün gözaltı sürecinin yıldönümü. Bunu atlattık. Bu olayın, Suudi Arabistan tarihinde önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü Suudi Arabistan yolsuzluktan acı çekiyordu ve gözaltına alınanların çoğu bunu hak ediyor.”

Kendisinin gözaltı sürecine de değinen Prens Velid, bunun bir yanlış anlaşılma sonucu olduğunu söyleyerek, artık özgür olduğuna dikkat çekti.

İşkence iddialarını reddetti

Suudi hükümetine servetini verdiği veya işkenceye maruz kaldığına dair iddiaları reddeden Prens, Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile arasındaki ilişkiyi ‘mükemmel’ olarak tanımladı.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın reform süreci konusunda ciddi olduğunu aktaran Prens Velid, Suudi Veliaht Prensi’nin yapmaya çalıştığı şeyin, Suudi Arabistan’ı sosyal, ekonomik ve eğlence alanında devrim niteliğinde değiştirmesi olduğuna dikkat çekti.

Cemal Kaşıkçı olayına değinen Prens, Suudi gazeteci ile olan güçlü ilişkisine vurgu yaparak, Kaşıkçı’yı ‘muhalif değil, bir reformcu’ olarak nitelendirdi.

Soruşturma sonuçları ortaya çıkana kadar, yetkililere zaman verilmeli

Suudi Arabistan Konsolosluğu’ndaki olayların ‘korkutucu, iğrenç ve trajik’ olduğunun altını çizen Prens, Suudi Arabistan’ın tüm gerçeklere ulaşılıncaya kadar soruşturmalarına devam edeceğini söyleyerek, soruşturma sonuçları ortaya çıkana ve açıklanana kadar, yetkililere zaman verilmesi çağrısında bulundu.

Prens Velid, elde edilen kanıtların, Cemal Kaşıkçı’yı, Veliaht Prens’in bir grup yardımcısının öldürdüğünü ortaya çıkardığına ilişkin gelen bir soruya, Veliaht Prens’in doğrudan öldürme emri verdiğine ilişkin yapılan atıfların ‘yanlış’ olduğunu söyleyerek cevap verdi.

Prens bin Talal, “Suudi Arabistan dışında muhalifler olduğu zaman, onunla iletişime geçilmesi ve ülkeye geri dönmeye ikna edilmesi için emirler verilir” diyerek, bazı istihbarat memurlarının bu emirleri yerine getirdiklerini ve Cemal Kaşıkçı ile konuşmaları için Türkiye’ye bir ekip gönderildiğini, fakat bir hata yapıldığını ve bunun sonucunda Kaşıkçı’nın öldürüldüğünü dile getirdi.

Suudi Prens, bu konuda karar vermek için acele edilmemesini ve soruşturmanın sonuçlarının beklenmesini talep etti.

Irak’ta yaşanan Ebu Garib Hapishanesi olayına değinen Prens Velid, ABD Başkanı George W. Bush ve Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in, Irak’taki hapishanede mahkumlara işkence yapılıp, tecavüz edildiğine dair Batı basını tarafından yöneltilen suçlanmalarının ardından beraat ettiklerine işaret ederek, “Suudi Arabistan’a soruşturmanın sonuçlarını mümkün olan en kısa zamanda açıklaması çağrısı yapıyorum. Bu soruşturma sonucunda, Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nin masumiyetine de güveniyorum” dedi.