Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Savcı, 2 Suudi vatandaşı için, terör örgütlerini desteklemek suçlamasıyla ağır cezalar talep ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Savcılığı, Müslüman Kardeşler (İhvan) örgütünü desteklemekle suçlanan iki Suudi vatandaşına yönelik yaptırım çağrısında bulundu.

Riyad Ceza Mahkemesi dün, Cumhuriyet Savcısının sanığa yönelik hazırladığı iddianameyi değerlendirmeye başladı. İlk sanık aleyhindeki davada, terör örgütü olarak sınıflandırılan ve İhvan örgütüne desteklenmesi de yer alıyor.

Sanıkların Lübnan’da faaliyet gösteren Filistin İslami Cihad hareketine ve Lübnan’da mezhepçiliği kışkırtmaya çalışan radikal bir din adamı tarafından yönetilmekte olan Fethu’l İslam örgütüne maddi destek sağladıkları belirtildi.

Mahkeme, sanığı, Arap ülkelerindeki devrimleri destekleme, Katar’daki örgüt temsilcileriyle temas halinde olma, gençleri kutuplaştırma, örgütün fikirlerini yayma, İhvan ideolojisini yaymak için uydu kanalı açma, kitap yazma ve dergi çıkarma gibi birçok suçtan yargılıyor.

İkinci sanığa yönelik suçlamalar arasında, üyelerinden ve simgelerinden bazılarıyla temasları ile İhvan terör örgütüne destek vermek, yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli toplantılar düzenlemekle, Arap ülkelerindeki mevcut ve istikrarlı hükümetleri istikrarsızlaştıran ve kaos çıkaranlara destek vermekle suçluyor.

Sanıklara iddianamede yöneltilen suçlamalardan biri de, meşru Devlet Başkanı’na itaat etmemek, onunla dalga geçmek ve Gazze’deki el-Kassam Tugaylarına bağlı olmak.

Başsavcı iddianamesinde Mahkeme’nin sanıkları en ağır cezaya çarptırmasını talep ediyor.