Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Veliaht Prensi spor kulüplerinin dış borçlarını üstlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Riyad: Fahd el-İsa

Suudi Arabistan Spor Kurulu Başkanı Türki el Şeyh, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın dış borçları olan tüm kulüplerin borçlarını üstlendiğini açıkladı.

El Şeyh yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan’da spor, başta futbol olmak üzere tüm dallara büyük destek veren Veliaht Prens’ten önce felakete doğru sürükleniyordu” dedi.

Dış borçlar, üst düzey yöneticiler tarafından yıllar içerisinde biriktirilen yüksek meblağlar nedeniyle Suudi Arabistan’daki kulüplerin önünde büyük bir engel teşkil ediyor. Söz konusu borçlar, sert yaptırımlarla karşı karşıya kalma tehdidi altında bulunuyor. Uluslararası Futbol Federasyonu FIFA, geçtiğimiz sezon ülkedeki bir kulübü oyuncularından birinin maaşını ödememesi nedeniyle iki dönem maçlara katılmamakla cezalandırmıştı. El-Vahda Kulübü de, kendisine yönelik benzer bir karar verilmesine ramak kala Spor Genel Kurulu’nun desteği sayesinde bu cezadan kaçabildi. Aynı durum el-Hilal ve el Şebab kulüpleri için de tekrarlandı.

Suudi Arabistan’daki spor kanallarından el Hayme’ye konuşan Türki el Şeyh, önümüzdeki dönemde Prens Muhammed bin Selman’ın onayı ve desteğiyle Suudi liginde uluslararası hakemlerin görev yapacağını söyledi. Spor Kurulu Başkanı el Şeyh ayrıca Suudilerden, gelecek ay Dünya Kupası’nda mücadele verecek olan ülkelerini destekleme çağrısında bulundu.