Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi yardım konvoyları, Yemen’de insani yardım dağıtıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bulunan Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief), Yemen’de çeşitli türden insani yardım sunmaya devam ediyor.

Tır konvoylarıyla ülkenin farklı bölgelerine ulaşan KSRelief, dün el-Hub’daki mülteci kampına 12 çadır, 720 battaniye, 240 halı dağıttı. Kayıtlara göre yardımlardan 720 kişi yararlandı. Ayrıca Hadramut sahillerinde en çok ihtiyaç duyulan gruplara 3 bin 500’ün üzerinde yardım kolisi teslim edildi.

Hadramut’ta Sosyal İşler ve Çalışma Dairesi Müdürü Hani el-Beyda, Riyad yönetiminin KSRelief’in çeşitli alanlarda yürüttüğü faaliyetler aracılığıyla Yemen halkının yanında durduğunu, bu projenin kanser hastalarını, yetim ve dulları, ayrıca kritik tıbbi yardım gereken hastaları, ihtiyaç sahibi aileleri kapsadığını belirtti.

KSRelief, geçtiğimiz hafta Mukalla’deki topluluklara ve öğrenci yurtlarına 1.500 paket dağıttı.

Yardım, Yemen’in 15 ilini hedef alan 3.000 tonluk bir dağıtımı projesi kapsamında gerçekleşti. Merkez ayrıca, Hadramut Valiliği’nde Tarim ve Seiyun ilçelerinde 61 dula kıyafet ve gıda maddesi dağıttı.

Suudi Arabistan-Yemen sınırından geçen 2 yardım tırı, Husi darbecilerden kurtarılan başkent Sana kırsalındaki ihtşyaç sahiplerine 41 ton 440 kilogram gıda taşıdı. KSRelief Sana’dan Marib’e kadar hat boyunca 13 bin kişiye, 162 bin ton 800 kg gıda dağıtımı yaptı.

Taiz kırsalına ulaşan 14 yardım tırı ise 244 ton 500 kg gıda, tıbbi malzeme ve ilaç taşıyor.

Yemen’deki insani kriz

BM Haber Merkezine göre ülkedeki çatışmalarda ölen ve yaralananların sayısı 65 bini geçerken yaşamını kaybedenlerden 16 bini sivil. Yemen’deki insani yardım planını finanse etmek için 3 milyar dolara ihtiyaç olduğunu ifade eden BM, şu ana kadar bu meblağın yüzde 65’ini aldı.

Birleşmiş Milletler’e göre iç savaşın devam ettiği Yemen’de ülke nüfusunun yüzde 75’i yani 22 milyondan fazla insan yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor.

Sağlık başta olmak üzere pek çok alanda insani kriz yaşanan ülkede, temiz suya ulaşımın olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklikler gibi nedenlerle kolera başta olmak üzere salgın hastalıklar her geçen gün daha da artıyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen’de meşru yönetime darbe yapan Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Ülkenin bir çok kenti Yemen ordusu ile Husiler arasındaki çatışmalara sahne oluyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Yemen hükümetine destek veriyor.