Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suveyda Hapishanesi mahkumları açlık grevini sürdürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’nin Suveyda Merkez Hapishanesi’ndeki tutuklular, kötü muamele ve aleyhlerinde verilen haksız hükümler nedeniyle açlık grevini sürdürüyor.

Suveyda’daki kaynaklar, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, cezaevinde açlık grevi yapan tutukluların ‘medyadan, insan hakları örgütlerinden ve davaları ile ilgilenen herkesten, durumlarını görmek için hapishaneye ziyaretlerde bulunmalarını talep ettiklerini belirtti.

Suveyda Hapishanesi’nin eski binasında bulunan tutuklular bu ayın 24’ünde aleyhlerinde alınan gelişigüzel kararları protesto etmek amacıyla açlık grevine başlamışlardı. Kaynaklar, davaların uzun süredir devam ettiğini, gardiyanların tutuklulara, özellikle de rejim karşıtı devrime katılan siyasi tutuklulara aşağılayıcı muamelelerde bulunduğunu, misillemeler yaptığını vurguladı. Suveyda cezaevinin eski binasındaki mahkumların çoğunluğu rejime karşı çıkmakla suçlanıyor.

Açlık grevi yapan tutuklular, durumlarının çözüme kavuşturulması talepleri üzerine kendi aralarından müzakerelerde bulunacak bir komite oluşturdu. Talepleri arasında, cezaevi gardiyanlarının davranışları ve hapishanede yaşama koşulları ile ilgili istekler de bulunuyor. Tutuklularla görüşen Suveyda Hapishanesi müdürü ve polis şefinin asistanı, talepleri karşılamak için bir komite kurmaya söz verdi. Ancak herhangi bir eylemde bulunmadı.

Kaynaklar, tutukluların mahkemelerinin yasadışı olduğu, yargılamaların, gizli ve tek bir sorgu oturumu ile gerçekleştiği ve tutuklunun bir avukat tutmasına dahi izin verilmediği belirtti. Ayrıca gıyaben de yargılandıklarını ifade etti.

Terörle Mücadele Mahkemeleri ise sivil hapishanelerdeki siyasi tutukluları yargılamak için 2012 yılında olağanüstü bir mahkeme olarak kuruldu.

Sednaya Cezaevi Tutukluları ve Kayıpları Birliği’ne göre Suveyda hapishanesindeki çoğu siyasi tutuklu, 2011’in başlarında rejime karşı gösterilere katılma suçlamalarıyla tutuklandı. Birlik, Suveyda Hapishanesi’ndeki tutukluların ‘kararlarını gözden geçirecek bir yargı ve güvenlik komitesinin oluşturulmasını ve tüm siyasi tutukluların cezaevinin güveliğinin sağlanması kaos ve vandalizmden korunmasınI’ talep ettiğini söyledi.

İki hafta önce Suveyda Hapishanesi’nde hayatını kaybeden Hasan Süleyman Hudeyfe bir diğer adıyla ‘Ebu Ekrem’ yargılanmaksızın 30 yıl cezaevinde tutuldu. Ebu Ekrem 1944 yılında Suveyda eyaletinde doğdu. 1988 yılında işgal altındaki Suriye Golan’da rejim karşıtı bir akrabası ile temas kurmakla suçlanarak Suriye rejimi tarafından tutuklandı. 30 yılını yargılanmaksızın Tedmur, Sednaya ve Suveyda hapishanelerinde geçirdi. Uzun bir süre ailesi ile görüşmesine izin verilmedi. Sednaya Cezaevi Tutukluları ve Kayıpları Birliği’ne göre rejim hapishanelerinde hala 1980’lerde tutuklanıp yargılanmaksızın tutulan kişiler bulunuyor. Bazılarının ömrünün yarısından fazlasını bu şekilde hapishanede geçirdiği belirtiliyor.