Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suveyda halkı, DEAŞ militanlarının çöl bölgelerine transferini reddediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

DEAŞ’ın Suveyda’ya yaptığı son saldırıların ardından esir alınan Dürzilerin serbest bırakılmasına yönelik Rusya’nın militanları çöl bölgelerine transferi konusunda ortaya attığı bazı öneriler tartışmalara neden oldu. Suveyda halkı militanların çöl bölgelerine nakledilmesi konusunda endişelerini dile getirerek Esed rejimine yönelik bu konuda baskılarını da artırmış durumda.

Suveyda’daki sivil kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamada, bölge halkının, unsurların rejim ve örgüt arasında çatışmaların alevlendiği çöl bölgesine transferini reddetme konusunda baskı yaptığı belirtildi. Kaynaklar, elde edilen bilgiler ışığında rejimin Yermük havzasındaki DEAŞ unsurlarını Suveyda’daki çöl bölgesine naklettiğini ifade etti. Rejimin, DEAŞ tarafından esir tutulan Dürzi çocuk ve kadınların serbest bırakılması kapsamında militanların transferine göz yumduğu belirtildi.

Canbolat ve Rusya arasında önemli toplantı

Kaynaklar ayrıca, Lübnan İlerici Sosyalist Partisi milletvekili Teymur Canbolat’ın Rus yetkililerle bir araya geldiği toplantıda, bölgeyi rejimin cezalarından, Suriye ve Lübnan’daki mezhepçi örgütten koruma gerekliliği üzerinde durulduğunu aktardılar.

Kaynaklar, “Bazı tepkiler, masum insanlara yönelik. Bu durum gerginlikleri artırıyor. Halkımız özgürleştirmiyor ve bölgeleri korumuyor” dedi.

Suveyda 24 internet sitesinde yer alan haberde, Suveyda’daki grupların dün bölgede bir DEAŞ militanını idam ettiği belirtildi. Ulusal Parti, DEAŞ unsurlarının yakalandığına dikkati çekerken, militanların Suveyda’daki bir alana gizlice sızmaya çalıştığını vurguladı.

DEAŞ saldırısında 4 kişi hayatını kaybetti

Bu olayın ardından bir DEAŞ militanı, 7 Ağustos’ta Suveyda’nın doğusundaki Ulusal Parti merkezlerinden birinde intihar eylemi gerçekleştirirken, saldırıda partiye mensup 4 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

Bölgede son yaşanan DEAŞ saldırılarının ardından Esed rejimine bağlı kuvvetler 3 gün önce, Suriye’nin güneyindeki Suveyda’nın doğusunda bulunan çöl bölgesinde, örgüte yönelik askeri operasyon başlatmıştı. DEAŞ terör örgütüne ait mevzilere yönelik top atışı başlatan rejim güçlerinin, bölgede ilerleyiş sağlamaya başladığı açıklandı. Suveyda 24 internet sitesi de DEAŞ unsurlarının doğrudan çatışmalardan kaçınmaya ve el-Safa bölgesine doğru kaçmaya başladığını duyurmuştu.

DEAŞ bölgede kan kaybediyor

Bu çerçevede DEAŞ’ın Humus’un doğusunda, Deyr-i Zor’un batısında yer alan çöl bölgelerindeki ve Fırat Nehri’nin doğu kıyısındaki kontrolünü büyük ölçüde kaybettiği ifade edildi.

Suriye muhalefetinden siyasi ve askeri araştırmacı Abdul Nasır el-Ayed, “Rejim, örgüt unsurlarını baskılardan ve geçtiğimiz iki hafta boyunca Şam’daki Yermük kampından Suveyda’ya naklettikleri suçlamalarından dolayı Suveyda çöl bölgelerine transfer edemiyor” dedi. Şarku’l Avsat’a konuşan el-Ayed, Deyr-i Zor’un doğusundaki örgüt liderliğinin, daha önce Yermük kampındaki unsurları almayı reddettiğini, bu durum da militanların Suveyda çölüne transfer edilmesine yol açtığını belirtti. Araştırmacı, “Örgütün planı, güney bölgesinde kalmak. Aynı zamanda hedef almanın kolay olduğu açık çöl bölgeleri yerine güvenli sığınaklar sağlayan dağlık ve engebeli alanlar arıyorlar” ifadelerini kullandı.

Rejim ve DEAŞ arasında çatışmalar hız kazandı

Öte yandan doğu ve kuzeydoğu Suveyda çöl bölgelerinde çatışmalar rejim güçleri, yandaşları ve DEAŞ militanları arasında devam ediyor. Rejim güçleri tarafından geçtiğimiz Pazar günü başlatılan askeri operasyonlar çerçevesinde daha fazla alan kontrol etmek üzere DEAŞ mevzilerine yönelik saldırılar da sürüyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) bildirdiğine göre, DEAŞ ile rejim arasındaki çatışmalar, Suveyda’nın doğu ve kuzeydoğu kırsalında yoğunlaştı. Operasyonlarla birlikte son günlerde rejim güçlerinin geniş mesafelerde DEAŞ’a karşı ilerleme kaydettiği ifade edildi.