Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Süveyde’ye 3 yıl sonra ilk kez saldırı düzenlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye’nin güneyinde konuşlanmış olan muhalif grupların Suveyde şehrini üç yıl sonra ilk kez füzelerle hedef aldığını duyurdu.

AFP’ye konuşan SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, muhalif grupların 2015 yılından bu yana ilk kez Suveyde şehrindeki mahallelere füzelerle saldırdığını ancak saldırının can kaybına neden olmadığını açıkladı.

Abdurrahman, rejim kuvvetleri ile bölgedeki muhalif gruplar arasındaki yoğun çatışmaların günlerdir sürdüğünü bildirirken, “Süveyde halkına, oğullarını bu savaştan uzak tutarak rejim ve İran’a bağlı mezhepçi milislerin hedeflerine ulaşmaları yolunda yem olmamaları çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Süveyde’deki bir başka cephede ise rejim güçleri ile iki hafta önce Süveyde çölünde ani bir saldırı başlatan DEAŞ arasındaki şiddetli savaş devam ediyor.

SOHR, bölgedeki birçok noktada kontrolü ele geçiren rejim güçlerine bağlı 8 unsurun öldürüldüğü bilgisini verdi.

Rejime bağlı güçler Suriye’nin güneyindeki Süveyde’nin büyük bir kısmını kontrol altında tutarken, Dera ve Kuneytire şehirlerinin yüzde 70’ini kontrol eden muhaliflerin kalelerine saldırdı.

Dürzi nüfus çoğunluğuna sahip Suveyde şehri, 2011’de Suriye’deki çatışmaların patlak vermesinden bu yana büyük ölçüde çatışma ve saldırılardan uzak kalmıştı.