Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suzan Cook: Dünya dini inançlara karşı yapılan saygısızlıklara şahit oluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin Uluslararası Dini Özgürlükler Özel Temsilcisi Suzan Johnson Cook, yaptığı açıklamada, “Bugün dünya, dinlere karşı şiddetli kötü muamelelere, insanların eğilimlerine ve inançlarına karşı yapılan saygısızlıklara şahit oluyor. Dünyanın bunu çözmek için şu an yapabileceği tek şey diyalog masasına oturmak ve sorunları çözmektir. İhtiyacımız olan sadece konuşmak değil, artık bir şeyleri düzeltmeye başlamaktır” ifadelerini kullandı.

“Hristiyan, Yahudi ve Müslüman dine liderler İslamofobi ile savaşıyor”

Cook açıklamasına şöyle devam etti, “Müslümanlar, inançlarının gözden düşürülmesi, imajının bozulması ve dini özgürlükten veya inançtan hoşlanılmayan bir takım kampanyalarla karşı karşıyalar. Başkalarının inançlarıyla uğraşmak değil, onların insanlıklarına göre davranmak, bugün dünyanın karşı karşıya olduğu sorunların çoğunu çözecektir. 11 Eylül olaylarında, Hristiyanların ve Yahudilerin önde gelen dini liderleri, New York’ta Müslümanlarla bir araya geldiler. Çünkü onlar demokrasi ve din özgürlüğünü biliyorlar. Belki sayıları az olabilir, ancak seslerini duyurabiliyorlar. Olayların yaşandığı tarihten itibaren karşılaştıkları radikal çağrılara rağmen, İslamofobi ile savaşıyorlar.”

Susan Cook, “Bugün ABD’nin, din ve inanç özgürlükleri ve demokrasi çağrısı yapan rasyonel seslerle birlikte aşırı radikal çağrıların yapıldığı farklı bir duruma tanık olduğuna dikkat çekti. Cook, ABD’de, İslam Dünyası Birliği’nin girişimi, başkaları ile diyalog kurma ve onları kabullenme yolunda atılmış bir adımdır. ABD, Müslümanlara, Hıristiyanlara, Yahudilere ve diğerlerine saygı duyma çağsıyla kendi duruşunu ortaya koyuyor ve onların haklarını koruyor” dedi.