Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tacikistan, İran’ı alim ve siyasetçilere suikast düzenlemekle suçluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tacikistan İçişleri Bakanlığı, İran’ın 90’larda yaşanan iç savaş sırasında politikacı, alim ve gazetecilere suikast düzenlendiğini açıkladı.

Tacikistan İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı ve bu konunun anlatıldığı belgesel dün akşam devlet televizyonunda yayınlandı.

Belgesel, iki yıl önce başarısız bir darbe girişimini yöneten Muhalif General Abdulhalim Nizar Zadeh’in üç destekçisinin itirafına dayanmakta.

Üç şahıs, doksanlarda İran’ın askeri kamlarında özel eğitim aldıklarını ve İran pasaportu aldıklarını itiraf ettiler. Daha sonra Nizar Zadeh’in emriyle eski parlamento başkana suikast düzenlediklerini, ayrıca 1992-2001 yılları arasında birçok gazeteci, yetkili, alim ve 20 Rus askerini öldürdüklerini kabul ettiler.

Nizar Zadeh’in destekçilerinden Tağevi Murad Eşrefuf, “Bizden toplumda korku ve gerginliği arttırmamız istendi” dedi.

İran ve Tacikistan arasındaki gerginliğin, İran’ın 2015 yılında General Nizar Zadeh’in isyanına destek vermekle suçlanan İslami Uyanış Partisi Başkanı Muhyiddin Kebîrî’yi desteklemesi sebebiyle son dönemde arttığı görülmekte.

Tacikistan’da hükümet kuvvetleri 2015 yılının eylül ayında bir güvenlik operasyonu gerçekleştirdi. En sonuncusunda Nizar Zadeh ve birçok destekçisi öldürüldü. Sonrasında Hükümet İslami Uyanış Partisi’ne ambargo koydu ve yöneticilerinden 17 kişi hakkında 25 yıla varan hapis cezası verdi.