Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tacikistan’dan Afganistan sınırına hava saldırısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tacikistan polisinin, Afganistan’da faaliyet gösteren silahlı unsurların Tacikistanlı iki sınır muhafızını öldürdüğünü açıklamasının ardından Afganistan’ın kuzeyindeki Tahar Vilayeti’nde yer alan sınır bölgeleri, Tacikistan topraklarından başlatılan hava saldırılarına tanık oldu.

Ülkenin kuzeyinde bulunan Dergad bölgesindeki Tacikistan sınır muhafızları ve silahlı gruplar arasında çatışmalar yaşandığı belirtildi. Tacikistan sınırındaki Tahar Vilayeti sözcüsü de durumu doğruladı.

Şarku’l Avsat’ın Afganistan hükümetinden edindiği bilgilere göre, 6 Taliban unsuru Dergar’daki sınır bölgelerinde Tacikistan’a ait askeri uçaklar tarafından gerçekleştirilen hava saldırılarında öldürüldü. Afganistan yerel haber ajanslarına göre Tahar sözcüsü, Taliban’a bağlı uyuşturucu kaçakçıları ve Tacikistan sınır muhafızları arasında çatışmaların yaşandığını duyurdu. Bu çerçevede iki Tacikistan polisinin hayatını kaybettiği belirtilirken, bu durumun da Tacikistan’ın 27 Ağustos’ta Dergad’da bulunan Canğal’a hava saldırısı düzenlemesine yol açtığı ifade edildi. Tahar’daki Afgan polis sözcüsü ise kaçakçıların kimliğine dair resmi bilgilere sahip olmadıklarını açıkladı. Sözcü, Canğal’ın yıllardan bu yana Taliban kontrolünde olduğunu ve hava saldırısında ise 6 Taliban unsurunun öldürüldüğünü ve 9 kişinin de yaralandığını ifade etti.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid de çatışmaları doğrularken, kaçakçılar ve Tacikistan sınır muhafızları arasında çatışmaların olduğunu ve uçakların da kaçakçıların kontrolündeki ormanlık alanları bombaladığını söyledi. Mücahid, “Taliban savaşçılarının, komşu ülkelerle çatışmalara girmesine izin verilmiyor” dedi. Kabil’deki Rusya ve Tacikistan büyükelçilikleri yetkilileri konuya dair henüz herhangi bir açıklama yapmadı.

Öte yandan Afganistan hükümeti, ülkedeki DEAŞ liderinin geçtiğimiz Pazar günü Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar vilayetinde örgüt mevzilerine düzenlenen saldırıda öldüğünü duyurdu.

Milli Güvenlik Müdürlüğü kaynakları ise söz konusu DEAŞ lideri Saad Erhabi’nin geçtiğimiz gece Hocyani bölgesinde öldüğünü belirtti.

Kaynaklar, Abi Seyit Orakzay olarak da bilinen Erhabi beraberinde 9 DEAŞ militanının da öldürüldüğünü açıkladı.

Afganistan Ulusal Güvenlik Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, 10 DEAŞ militanının hava ve kara saldırılarında öldürüldüğü belirtildi. Teröristlerin saklandığı birçok alanın, silah ve mühimmat depolarının ABD ve Afgan güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonlarda imha edildiği ifade edildi.

Terör örgütü DEAŞ ise hükümetin yayınladığı haberlere dair herhangi bir açıklama yapmadı.

ABD’nin Afganistan’daki kuvvetlerinin sözcüsü Yarbay Martin O’Donnell, ABD güçlerinin hava saldırılarına yoğunlaştığını söyledi.

DEAŞ örgütünün Pakistan’ın kabile bölgeleri yakınlarındaki Nangarhar’ın bir kısmını ele geçirdiği ifade edildi. ABD ve Afganistan güçlerinin ifadelerine rağmen, Afganistan’daki DEAŞ unsurlarının sayısı 2 bine ulaştı.

Öte yandan Taliban Hareketi, Afganistan’ın kuzeybatısında yer alan Badgis Vilayeti’ndeki hükümet güçlerinin Taliban tarafından kuşatılmış bir askeri üsten ve 9 kontrol noktasından geri çekildiğini duyurdu.

Taliban’ın internet sitesi aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamaya göre, hareket unsurları ABD güçlerinin üsten geri çekilmesinin ardından Gormaş müdürlüğündeki askeri üsleri ele geçirdi. Açıklamada, Badgis Vilayeti’ndeki hükümet yanlısı unsurların lideri Hayrullah Velid Abdul Halil’in Taliban unsurlarına ait 29 kişilik bir gruba katıldığı belirtildi.

Soçi Toplantısı ertelendi

Moskova, Taliban’ın da katılacağı uluslararası toplantının ertelendiğini duyurdu.

Rusya, 27 Ağustos’ta “4 Eylül’de Moskova’da düzenlenmesi kararlaştırılan ve Taliban’ın da davet edildiği” Afganistan konulu uluslararası toplantıyı ertelediğini duyurdu. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, toplantıyı erteleme kararının Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani arasında 27 Ağustos’ta gerçekleştirilen bir telefon görüşmesi sonrasında alındığı belirtildi.

Açıklamada, Afganistan Cumhurbaşkanının prensip olarak Moskova’da bir toplantı düzenleme fikrini desteklediği, ancak Afganistan tarafının konuya dair birleşik pozisyonlarını belirginleştirmek üzere toplantının ertelenmesini önerdiği ifade edildi.

Açıklamaya göre Lavrov, diplomatik kanallar aracılığıyla görüşme için yeni bir tarih belirlemek üzere ortak bir çalışma gerçekleştirildiğini söyledi.

Rusya, geçtiğimiz hafta 4 Eylül’de Taliban’ın da katılımıyla Afganistan konulu uluslararası bir toplantı hazırlığı yapıldığını duyurmuştu. Ertesi gün ise Afganistan Cumhurbaşkanı, Afgan güçleri ve isyancı hareket arasında yeni bir ateşkes ilan edildiğini açıkladı.

Ramazan ayı sonunda uygulanan ilk ateşkeste, binlerce Taliban unsuru Afganistan sokaklarına akın etmişti. Bu çerçevede ise barış görüşmelerinin yapılabileceği umudu güçlenmişti.

2017 yılının Nisan ayında İran, Rusya, Afganistan, Çin, Pakistan, Hindistan, Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan ‘Afgan Barış Zirvesi’ kapsamında Moskova’da bir araya geldi. Zirvede, Rusya ve müttefikleri Taliban’a Kabil’le doğrudan görüşme ve müzakere etme çağrısında bulundu. Moskova daha sonra ise Afganistan müzakerelerine ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu açıkladı.