Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tahran, 1980 ABD seçimlerini manipüle etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran’ın diğer ülkelerin iç işlerine müdahalesi Arap ve Müslüman komşularıyla sınırlı değil, İslam Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana deniz aşırı ülkelere de yayılmış durumda. CIA, İran’ın Lideri Humeyni’nin 1980 yılındaki ABD seçimlerindeki etkisini ortaya koydu. Bu etki, 1980 yılındaki ABD seçimleri dönemin ABD Başkanı olan Jimmy Carter’in aleyhine, Cumhuriyetçi Başkan Ronald Reagan’ın lehine sonuçlanmasına neden olmuştu.

Carter’ın ikinci kez başkan olması engellendi

ABD Demokrat Partisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i, geçtiğimiz kasım ayındaki ABD başkanlık seçimlerine Demokrat aday Hillary Clinton’ı düşürüp, Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın kazanması için müdahalede bulunduğu suçlaması, boş bir suçlama değildi. Daha önce de ABD seçimlerinde etkili dış müdahaleler yaşanmış, sonuçlar müdahale kaynağının isteği doğrultusunda gerçekleşmişti. Belki de böyle bir olayın en çarpıcısı ve en önemlisi; 1980 seçimlerinde, Demokratların lideri Jimmy Carter’ın ikinci kez başkanlık görevine getirilişinin engellenmesinde ve Cumhuriyetçilerin temsilcisinin seçim yarışında öne çıkmasını sağlayan İran müdahalesidir.

CIA’den gelen bilgi ile Eski Başkan Jimmy Carter’ı ve Beyaz Saray’daki üst düzey yetkililer “Humeyni’n İran’ı, Başkan Carter’i yenmek istiyor” adlı 18 Nisan 1980 tarihli İran’ın planından haberdardı.

CIA, gizli kaynaklarında, Humeyni’nin yakın dostlarına Başkan Carter’ı devirmek için çalışmaya söz verdiğine dair bilgilerin olduğunu bildirdi.

Rehinelerin serbest bırakılması geciktirildi

Ajans, Carter’ın seçimleri kaybetmesi için Humeyni’nin erteleme ve oyalama yoluyla ABD’li rehinlerin serbest bırakılmasının geciktirilmesinin bekledi. Rehineler daha sonra Başkan Reagan tarafından serbest bırakıldı. Ajans bu beklentide haklıydı. Carter’ın başkanlığının kaybedilmesiyle bu senaryo zaten uygulanmıştı. Başkan Ronald Reagan’ın yönetiminin ilk gününde Amerikan rehineleri serbest bırakıldı ve bu durum, Başkan Reagan’ın ekibinin çabaları sonucu gibi göründü.

1980 seçimlerindeki Reagan’ın zaferi, ikinci dönem Başkan Carter’ın Beyaz Saray’da kalma hakkını elinden alıyordu. Analistler, İran’daki davranışların seçim sürecinde bariz bir şekilde müdahale ettiğini ve İran’ın arzu ettiği gibi seçimlerin sonuçlandığını gözler önüne koydu.

İran’ın ABD’deki 1980 seçimlerine müdahalesini ortaya koyan istihbarat

[contact-form][contact-field label=”İsim” type=”name” required=”true” /][contact-field label=”E-posta” type=”email” required=”true” /][contact-field label=”İnternet sitesi” type=”url” /][contact-field label=”Mesaj” type=”textarea” /][/contact-form]

,belgesi.