Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tahran: ABD’ye gerekli cevabı vereceğiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran’a yeni yaptırımları öngören ambargo kararı dün ABD Temsilciler Meclisi tarafından onaylandı. Konuyla ilgili konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ‘’Gerekli yanıtı vereceğiz’’ diyerek bu kararın ülkesinin bölgesel politikalarına etki etmeyeceğini ifade etti. Konuyla ilgili uyarıda bulunan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, ambargonun nükleer anlaşmasını tehlikeye atacağını söyledi. İran parlamentosu yaz tatilini yarıda keserek, konuyla ilgili misillemede bulunmak için olağanüstü toplanma kararı aldı. Başkent’ten konuyla ilgili cevap veren bir tek siyasiler değildi; Körfez sularında Devrim Muhafızları’na ait sürat tekneleri ve ABD donanmasına ait bir geminin sürtüşmesi haberinin ardından, ambargoya dair konuşan Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü General Mesut Cezayiri, bundan böyle İran İslam İnkılabı alanında, askeri hareketlerine dikkat etmesi yönünde Trump’ı uyardı.

İranlı üst düzey askeri yetkililer ABD Temsilciler Meclisi’nden geçen, İran İslam Muhafızları’na yaptırımları öngören ve Ortadoğu’daki Kudüs Kuvvetleri örgütünün nükleer programını içeren ambargo kararını kınadıklarını belirtti.

Ülkesinin bu doğrultuda yapacağı misillemeye dair detaylı bilgi vermeyen Ruhani, “Eğer düşman taahhütlerinin bir kısmını çiğnediyse bizde bir kısmini çiğneriz, eğer tamamını çiğnediyse biz de tamamını çiğneriz” dedi.

Kongre kararına değinen Ruhani, “Görüyoruz ki bize dayatılan yaptırımlar Kuzey Kore ve Rusya’dan farklılık arz ediyor, aslında bu yaptırımlar bir öncekinden farksız da değil, bu da ABD’nin ambargo silahının eskiye nazaran keskinliğini kaybettiğini gösteriyor” dedi.

ABD yönetiminin ülkesine karşı düşmanlık sergilediğini belirten Ruhani, “Onlar hassas bir bölgede bir ülkenin bu kadar etkili ve bağımsız olmasını kaldıramıyorlar. İran hükümeti ve milletinin bu komplolardan etkilenmeyeceğini ve kendi yoluna devam edeceğini bilmeliler” dedi.

İçerdeki rakiplerinden nükleer anlaşmasına karşı olası bir eleştirinin önüne set çeken Ruhani, “Nükleer anlaşması öncesi hiçbir dayanak olmadan Uluslararası alanda ve BM Güvenlik Konseyi’nde Avrupa ve diğer ülkeleri etkilemek için İran’a karşı yaptırım kararı alıyorlardı” dedi.

ABD Temsilciler Meclisi, İran’da geniş çevrelerden tepki toplamasına rağmen Rusya, K. Kore ve İran’a karşı yaptırım kararlarını onayladı. Meclis, İran’ı bölgedeki istikrarı tehdit etmekle suçladı. Birkaç gün önce karara tepki verenlerden birisi de Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, “Bu kararın geçmesi halinde ABD askeri üslerini İran’dan bin kilometre öteye taşısın” demişti. Daha önce İran Devrim Muhafızları komutanlarından Muhammed Bakır’ın bölgedeki ABD üslerini ve güçlerini tehdit etmesi üzerine, ABD yönetimi tarafından İran Devrim Muhafızları kara listeye alınarak terör örgütü grupları içerisine dahil edilmişti.

Daha önce de Kudüs Kuvvetleri komutanı Kasım Süleymani silah sanayisi hakkında, ABD yönetimine ve Irak’taki Haşd Şabi örgütüne gönderdiği mektupta, İran Devrim Muhafızları’nın bölgedeki rolünün aksamadan devam edeceğini belirtmişti.

Ruhani’den saatler önce açıklamada bulunan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, ABD Temsilciler Meclisi’nde onaylanan İran karşıtı yaptırımlara tepki göstererek, bunun nükleer anlaşmanın ruhuna aykırı olduğunu ifade etti.

ABD kongresinde İran aleyhinde ambargoların onaylanmasını eleştiren Kasımi, bunun kanunsuz ve hakaret içerikli bir tasarı olduğunu belirterek, “Kongre’de onaylanan nükleer konuları içermeyen ambargoları yasalaştığı takdirde, çok taraflı ve uluslararası bir anlaşma olan ‘Nükleer Anlaşma’nın başarılı uygulamasını hiçe sayıp, tehlikeye atacaktır’’ dedi.

Kasımi, “İran, kongredeki tasarısını İran’ın askeri güçleri ve füze savunma yetenekleri ile kısımlarını kanunsuz, temelsiz ve anlaşılmaz olarak görmektedir. Bölge ile ilgili, İran’ın ilkesel politikası terörizmle mücadele, iyi komşuluk ve toplu güvenliğin sağlanmasıdır, ayrıca İran Füze Programı da 2231 nolu BM Güvenlik Kararı’na uygundur ve hiçbir şey İran’ı savunma gücünü arttırma politikasından alıkoyamaz” dedi.

Konuyla ilgili ilk açıklamayı yapan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abbas Irakçi, ‘’Tamamen düşmanca alınmış bu karar onaylanırsa düşünmeksizin misilleme bulunacağız” ifadelerine yer verdi.
İran Meclis Başkanı Ali Laricani, “ABD’nin kararı yapılan nükleer anlaşmayla çelişiyor. Bu karar gösteriyor ki Washington bölgedeki krizlerin son bulmasını istemiyor” ifadelerini kullandı.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Alaaddin Brucerdi, meclisin internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, “İran parlamentosu yaz tatilini yarıda keserek, konuyla ilgili misillemede bulunmak için olağanüstü toplanma kararı almıştır” denildi.

Ruhani’nin dış politikasını eleştiren İstihbarat Yönetim Kurulu Başkanı Amed Cenneti, “Şimdiye kadar ABD ile ilişkilerin normalleştirileceğini umut eden herkes için bu karar uyarı niteliğindedir” dedi.

Kongre kararına tepki gösteren bir diğer isim Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü General Mesut Cezayiri, bundan böyle İran İslam İnkılabı alanında, askeri hareketlerine dikkat etmesi yönünde Trump’ı uyardı.

Kararın İran Devrim Muhafızları’nı hedef aldığı belirten Cezayiri, “Silahlı kuvvetlerimiz, kudretli ve ilerlemenin zirvesine ulaşma adına yolun büyük kısmını ilerleyecek ve ABD’yi pişman edici karşılıklar verecektir” dedi.

Cezayiri, “İran’ın iki güçlü kanadı olduğuna ve İslam İnkılabı alanında oynayacakları her türlü oyunu ABD’lilerin aleyhine çevireceklerini ve bölgedeki herhangi ahlaksız davranışın sonucu iki tarafın karşı karşıya geleceğini” ifade etti.

‘Kayhan’ gazetesi Baş Editörü ve İran İslam İnklabı ofisine yakın bir isim olan Hüseyin Şeritemdari, İran yönetiminin elindeki nükleer dosyasına ve uzman ekiplerin verdiği bilgilere dayanarak, “Eğer nükleer anlaşması bu şekilde devam ederse zararlı çıkmamız çok yüksek bir ihtimaldir” dedi.

Ruhani ve İran Devrim Muhafızları, Muhammed Ali Caferi ve Kasım Süleymani’nin olduğu 5 komutan arasında dün gerçekleşen toplantıya dair detayları sunan ‘Kayhan’ gazetesi, İran Devrim Muhafızları Komutanları gelişmeler üzerinde fikirlerini beyan ederek, Hükümet ile İran Devrim Muhafızları arasındaki tartışmanın yönetime, halka ve hükümetin kendisine zarar verdiğini söylediler. Bunun için de Ruhani’den bu tartışmaların son bulması talebinde bulundular.