Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tahran, Bağdat ve Erbil arasındaki diyaloğa verdiği desteğini vurguladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, İran giderek bir dizi temaslarda bulundu. Barzani ziyarette, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani ve İran Meclis Başkanı Ali Laricani ile bir araya geldi. Tahran, görüşme sonrası Irak’ın toprak bütünlüğüne olan bağlılığını ileri sürerek, Eylül 2017’de Kürt referandumunun neden olduğu krizi sona erdirmeye yönelik çabaları desteklediğini ifade etti.

İran haber ajansına göre Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, Barzani’ye Tahran’ın ‘Bağdat’la Erbil arasındaki farklılıkların çözümüne yönelik çabalarını desteklemek için elinden geleni yapacağını’ ve yakın tarihte Irak hükümeti ve Irak Kürdistanı arasında başlayan diyalogun ‘başarısına katkıda bulunacağını’ vurguladı. AFP Şemhani’nin bu durumunu Bağdat’la işbirliği ve diyaloga odaklanan yeni Erbil politikası olarak nitelendirdi.

İran Cumhurbaşkanı, Barzani ile görüşmesinde Tahran’ın anayasa ve devletlerin toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde Kürtlerin meşru haklarını tanıyan Irak’ın birliğine olan tutumunu dile getirdi.

Şemhani, İran’ın batısındaki Irak-Kürdistan sınırında silahlı muhalefet gruplarının tekrar eden saldırılarını işaret ederek, ‘bazı devrim karşıtı grupların vatandaşlarımızı ve askerlerimizi öldürmek için Irak’taki Kürt bölgesi devriminin kullanmasının kabul edilemez olduğunu’ vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan Erbil vurgusu

İran Cumhurbaşkanlığı, Barzani’nin İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşmesinde kimsenin Irak’ın Kürt bölgesinden İran’a bir tehdit oluşturmasına izin verilmeyeceğini ve bunun Erbil için kırmızıçizgi olduğunu ifade ettiğini bildirdi.

İran Cumhurbaşkanı, Irak’ın güvenliğini güçlendirmek için Kürdistan bölgesinin rolü ve etkisinin ülkenin önemli bir parçası olduğuna dikkat çekerek, güvenliğin ve istikrarın kalkınma ve refah için önemli olduğunu dile getirdi.

Ruhani, Irak Kürtleri başta olmak üzere tüm bölge milletlerinin anayasa ve ülkelerin toprak bütünlüğü çerçevesinde kendi yasal haklarını takip etmeleri gerektiğini vurguladı. Rudaw’ın haberine göre Ruhani, İranlı sermaye sahiplerinin Kürdistan bölgesine yatırım yapmaya istekli olduklarını ifade etti.

Neçirvan Barzani dün akşam başkanlığını Kürdistan Bölgesel Hükümeti’nden bir heyet ile Tahran’a geldi. Erbil’deki İran konsolosluğu toplantıların siyasi, ekonomik, güvenlik ve kültürel konular üzerine yoğunlaşacağını ifade etti.