Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tahran, İran uyruklu İngiliz vatandaşını ‘geçici olarak’ serbest bıraktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

2016’nın nisan ayından bu yana İran’da tutuklu olan İran asıllı İngiliz vatandaşı Nazanin Zaghari-Ratcliffe’in eşi, Nazanin’in yetkililer tarafından dün üç günlüğüne serbest bırakıldığını açıkladı.

Richard Ratcliffe açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Nazanin, bu sabah Tahran yakınlarındaki Evin Cezaevi’den serbest bırakıldı. 26 Ağustos pazar gününe kadar üç gün boyunca ailesiyle birlikte olacak. “Avukatı bu sürenin uzatılmasını umut ediyor” ifadelerini kullandı. Eşinin anne babası ve 4 yaşındaki kızları Gabriella ile birlikte Tahran’ın Demavend semtinde olduğunu belirtti. “Oldukça rahatsız edici yalan vaatlerin ardından bu çok sevindirici bir sürpriz oldu” dedi.

Fransız Haber Ajansı (AFP) Ratcliffe’in şu sözlerini aktardı:

“Tahran ve Londra’da bunu mümkün kılmak için çalışan herkese ve son dönemdeki çabaları ve ilgileri için İngiltere’nin yeni Dışişleri Bakanı’na (Jeremy Hunt) teşekkür ederiz.”

Thomson Reuters Vakfı’nda yardım görevlisi olarak çalışan Zaghari-Ratcliffe, 2016’nın nisan ayında Tahran Havaalanı’nda tutuklanmıştı.
2009 yılında rejim karşıtı gösterilere katılma suçundan 5 yıllık hapis cezasına çarptırılan Zaghari-Ratcliffe hakkındaki suçlamayı reddediyor.

Zaghari-Ratcliffe’in davası, ailesinin Tahran’a baskı yapılarak diplomatik koruma verilmesi talebinde bulunması üzerine bir yıl önce, eski İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın ziyaretinin de ana gündem maddesiydi.

BBC dün Zaghari-Ratcliffe’in “İngiliz Dışişleri Bakanlığı eşime diplomatik koruma vermeyi henüz kabul etmedi” sözlerini aktardı. BBC, Ratcliffe’in İngiliz Dışişleri Bakanlığı’nın kendisine “bu adımın uygun olduğuna dair henüz güvence vermediğini” söylediğini belirtti.

Ratcliffe ve destekçileri, son iki yıl içinde Londra’da çeşitli protesto gösterileri ve gece toplanmaları düzenleyerek onun serbest bırakılmasını istedi.

“Nazanin’i serbest bırakın” kampanyasından yapılan açıklamada “Geçici olarak serbest bırakılma olasılığı üzerine haftalar süren bürokratik işlemlerden sonra Zaghari-Ratcliffe perşembe günü, serbest bırakıldığı ve hazırlanması için 10 dakikasının olduğu konusunda bilgilendirildi” denildi.

Zaghari-Ratcliffe, ailesini arama izni verilmediği için Tahran’daki kardeşinin kendisini gelip alması için hapishane dışındaki bir kişiden telefon istedi. Sonra eşini ve İngiltere Elçiliği’ni aradı ve Demavend’deki İranlı ailesinin yanına gitti.

Eşinin yönettiği “Nazanin’i serbest bırakın” kampanyasından yapılan açıklamada Nazanin’in “Çok ağladım ve çok duygulandım” sözleri aktarıldı.

Zaghari-Ratcliffe, pazar günü hapishaneye dönmesi gerektiğini ve serbest bırakılma şartları arasında medya organlarıyla röportaj yapmamak ve herhangi bir yabancı elçiliği ziyaret etmemek olduğunu söyledi.

Söz konusu kampanyadan bildirildiğine göre Nazanin hakkındaki geçici serbest bırakma kararı 1 milyar riyal (yaklaşık 24 bin dolar) tutarındaki kefalet ve ailesinin Tahran’daki evinin ipotek gösterilmesi sonrasında verildi.