Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tahran, olası internet yaptırımlarına alternatif arıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran, ABD yaptırımlarının ülkesinin küresel hizmetten mahrum bırakılmasını da kapsaması durumunda İranlıların yabancı sitelere girişinin engellenme ihtimaline karşı yerel internet hizmetini kullanmaya hazırlanıyor.

İran Sivil Savunma Kurumu Başkanı General Gulam Rıza Celali, salı günü yaptığı açıklamada ABD’nin 4 Kasım’da uygulanması planlanan ikinci yaptırım paketinde internetin kesilmesi ihtimalinin olmadığını belirterek böyle bir yaptırımın gerçekleşmesi durumunda harekete geçilebileceğini ifade etti.

İran askeri liderliğinden yapılan açıklamada, hükümetin İranlılara temel hizmetleri sağlayan ulusal bilgi ağı planına işaret edilerek, ülkedeki hizmetlerin muhafaza edileceği belirtildi.

İran Bilişim Teknolojileri Örgütü İcra Kurulu Üyesi Secad Fellah dün, İran’ın yerel internet ağı planı hakkında ILNA haber ajansına yaptığı açıklamada ağ tarafından sağlanan bilgilerin dış kaynakları kapsamayacağı ve İranlıların internet servis sağlayıcılarına ulaşamayacağı bilgisini verdi.

Yerel ağ ile Google ya da uluslararası kuruluşların sitelerine girilemeyeceğini belirten Fellah, yabancı sitelere erişimin sağlanamayacağını söyledi.

Fellah internetin kesilmesiyle yabancı ve yerel sitelerin kullanımında İranlı vatandaşların zarar göreceğine dikkat çekti. Fellah ayrıca internetin kesilmesiyle ilgili Sivil Savunma Örgütü Başkanı’nın yerel ağ kullanımına teşvik ettiği konuşmasını işaret etti.

ABD’nin bu adımı, özellikle İran tarafından sosyal ağlara getirilen önlem ve kısıtlamanın ardından İranlı yetkililer tarafından yıllarca planlanan yerel ağın ortaya çıkışını hızlandırdı.

Yerel ağ ilk kez İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin görevi devralmasından iki yıl sonra gündeme gelmişti.

2013 – 2017 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ruhani’nin önde gelen seçim sloganları arasında bilgiye erişim ve internet özgürlüğü de vardı.

İran şu anda özellikle yüzlerce Farsça siteyi ve çok sayıda Arapça medya sitesini bloke etmiş durumda. İran polisi, internet sitelerinin faaliyetlerini izleyen ve sosyal ağlara giriş yapan vatandaşları belirleyen özel bir sistem kullanıyor.

Geçen ocak ayında 80’den fazla İran kentinde düzenlenen halk protestoları sırasında medyada ABD’nin İranlılara ücretsiz internet erişimi sağlamak için uydu fırlatma vaadine dair haberler yer alıyordu.

Bu iddia, internetin kesilmesi ve 3 hafta boyunca gerilime sahne olan çok sayıdaki şehirde internet hizmetinin hızla azalmasın haberleriyle eş zamanlı olarak ortaya çıkmıştı.