Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tahran, Paris’in ‘balistik füze geliştirme programını durdurun’ çağrısını reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile yaptığı görüşmede, İran’ın balistik füze geliştirme programını durdurması için yapılan uluslararası çağrıları reddetti.

“İran’ın savunma yetenekleri, hiç bir ülke için bir tehdit değil”

İran’ın füze savunma altyapısının güçlendirilmesinin, caydırıcı politikaların uygulanması sürecinin kaçınılmaz bir ihtiyacı olduğunu vurgulayan Şemhani, “İran’ın savunma yetenekleri, hiç bir ülke için bir tehdit değil” şeklinde konuştu.

Hükümete bağlı Mehr Haber Ajansı’nın haberine göre, Le Drian-Şemkani görüşmesinde, bölgesel sorunlar, uluslararası güvenlik ve Tahran ile Paris arasındaki ilişkileri güçlendirme yolları konusunda istişarelerde bulunuldu.

Tesnim Haber Ajansı’nın haberine göre ise, Şemhani, ‘nükleer anlaşmanın ardından oluşan ortamda uygulanan yaptırımların da hızla kaldırılması gerektiğini’ vurgulayarak, İran ve Fransa arasındaki politik ve ekonomik ilişkileri güçlendirme çağrısında bulundu.

Ruhani görüşmesi sonrası Paris’e dönecek

Bir günlük ziyaret için dün akşam Tahran’a gelen Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, bugün İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yapacağı görüşmenin ardından Paris’e dönecek.