Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tahran rejiminin ‘Dış Güçlerin Provokasyonu’ iddiasına Ruhani’den yalanlama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran rejiminin “protesto gösterilerinin arkasında dış güçlerin olduğu” söyleminin aksine gösterilerdeki sosyo-ekonomik taleplerin varlığını kabul etti.

Öte yandan Tahran milletvekili Mahmud Sadıki yaptığı açıklamada, gösteriler sırasında gözaltına alınan 23 yaşındaki Tahran üniversitesi öğrencisi Sina Ganberi’nin Evin Cezaevi’nde öldüğünü doğruladı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ekonomi yönetiminden sorumlu bakanlar ve bakan yardımcılarına hitabında, halkın taleplerinin, sadece ekonomiden kaynaklanmadığını ve haklı olduklarını söyledi. Ruhani, ülkede istisnasız tüm yetkililerin eleştirilebileceğini belirtti.

İran’da 28 Aralık’ta başlayan protestolar haftasonundan beri durulurken Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ekonomi kurmaylarına hitaben bir konuşma yaptı. Protestoların gerçek hedefinin, kendi özgürlükleri genişletme ve uluslararası yumuşama politikalarına engeller çıkaran Velayeti Fakih rejimindeki muhafazakar mollalar olduğunu ima eden Ruhani, muhafazakarların protestoların ardından sosyal medyaya getirilen engellemelerin kalıcı olması yönündeki taleplerini reddetti.

“Halkın sosyal medyaya erişimi kalıcı olarak engellenemez. Halkın yaşamını, işini gücünü devam ettirmesine kayıtsız kalamayız” diyen İran Cumhurbaşkanı, “Taleplerinin sadece ekonomik olduğunu söylemek İran halkına hakaret etmek ve olayları çarpıtmak olur. Halkın ekonomik, siyasi ve toplumsal talepleri var” çıkışını yaptı.

“Bugün karşılaştığımız sorun yetkililer ile genç kuşaklar arasındaki mesafedir. Bugün bizim düşüncelerimiz ile genç kuşağın düşünceleri, dünyaya bakışı ve yaşantısı farklıdır. Bu, çözülmesi gereken temel sorundur” değerlendirmesini yapan Ruhani, yeni kuşaklara yaşam tarzı dayatmasının yanlış olduğunu belirterek ”Ülkenin çoğunluğunu genç kuşaklar oluşturuyorsa bunun anlamı şudur: Çoğunluğun görüşünü yerine getirmeliyiz” vurgusu yaptı.

Ruhani: Peygamberimiz eleştiriye açıktı Mehdi bile eleştirilebilir!

Protestoların gerisinde ABD-İsrail-Suudi Arabistan komplosunun yattığına dair iddialara ”Elbette bir gösteriyi bir mitingi istismar etmek isteyenler olacaktır, bu doğaldır. Bu, dünyanın her yerinde olur. Dünyanın her yerinde halkın gösterilerini ve mitinglerini istismar edebilirler” yanıtını veren Ruhani, İran’ın bölgedeki etkisinin artmasından dolayı düşmanların hedefi haline geldiğini ve bunun doğal olduğunu belirtti. Kendi hükümetinin eleştirilere açık olduğunu söyleyerek şu mesajları verdi:

“Ülkede eleştiri konusunda hiçbir istisna yoktur. Bu ülkede hiç kimse hatadan esirgenmiş ve masum değildir. Biz eleştiriye karşı değiliz. Herkes eleştirilebilmelidir. Bu konuda istisna yoktur. Ülkedeki tüm yetkililer eleştirilebilir. 12. İmam zuhur ettiğinde, o zaman dahi eleştiri yapılabilir.”

Ruhani sözlerine şöyle devam etti: ‘Peygamber de eleştiriye izin veriyordu. Peygamber bir şey söylediğinde birisi kalkıp ona ‘bu söylediğin senin görüşün müdür, yoksa Allah’ın vahyi midir’ diye soruyordu. ‘Allah’tan vahiydir’ dediğinde itiraz edilmiyordu. Ama benim sözümdür dediğinde o zaman eleştiriyor ve ‘ben bunu kabul etmiyorum’ diyordu.”

1 öğrenci cezaevinde öldürüldü

Tahran’da işkenceleriyle ünlü Evin Hapishanesi’nde öldüğü İranlı milletvekilleri tarafından doğrulandı.

Tahran Milletvekili Mahmud Sadıki, yaptığı açıklamada, 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Sina Ganberi’nin ölümünü doğrulayarak, gencin intihar ettiğini ileri sürdü.

Sadıki, “Maalesef Sina Ganberi’nin öldüğü haberi doğrudur. İstihbarat makamlarından aldığım bilgiye göre, emniyet güçleri tarafından gözaltına alınan bu kişi, Evin Hapishanesi’nde intihar etmiştir” dedi.

Gözaltına alınan üniversite öğrencilerinden birinin, 22 yaşındaki Sina Ganbari’nin Tahran’da işkenceleriyle ünlü Evin Hapishanesi’nde öldüğü İranlı bir milletvekili tarafından doğrulandı. Milletvekili Tayyibe Siyavaşi ”Polisin yakaladığı 22 yaşındaki gencin hapiste intihar ettiğine dair bilgilendirildim” dedi.

Milletvekili Tayibe Siyavaşi de “Polisin yakaladığı gencin hapiste intihar ettiğine dair bilgilendirildim” dedi. Gözaltındaki gençlerin ailelerinin Evin Hapishanesi önünde oturma eylemi yaptığına dair haberler de geliyor. Yerel kaynaklar, Gözaltındaki gençlerin ailelerinin Evin Hapishanesi önünde oturma eylemi yaptığını aktarıyor.

İran polisi Evin hapishanesinin önünde toplanan tutukluların yakınlarını dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume Ebtekar, Ruhani’nin gözaltındaki tüm öğrencilerin bırakılması için ısrar ettiğini Twitter’dan duyurdu. Eğitim Bakanı Muhammed Bethai de gözaltında pek çok öğrenci bulunduğunu, sınav sezonu başlamadan bırakılmalarını talep ettiğini açıkladı.

İnsan hakları savunucusu Kerim Dahimi Şarku’l Avsat’a, Ahvaz’ın güneyindeki eyaletlerde en az 1.400 kişinin tutuklandığını söyledi.

Dahimi, son birkaç gündür protesto gösterilerine katılan onlarca kişiye, eski siyasi tutsakların da aralarında bulunduğu “önleyici” tutuklama dalgasına başvurulduğuna işaret etti.

Dahimi, İran yargı sistemindeki bilgilendirilmiş kaynaklardan aktardığı sözlerinde “güvenlik hizmetleri Muhammedi’de en az 135 eylemci, Fellahiya’de 560, Hamidiye’de 66 aktivist, Ahvaz şehrinde en az 328 , Tuster’de 200 halk ve milis kasabalarında 60 kişi, Süsengird şehirlerinde 80 kişi gözaltına alındığını, belirtti.

Dahimi, tutuklular arasında 18 yaşın altında 4 kişinin olduğunu söyledi. Aynı zamanda, Dezful, Süleyman Camii ve Aşur şehirlerinde ne kadar tutuklu olduğuna dair istatistik bulunmadığını aktardı.

Eylemcilere göre, göstericilerin İran’ın 120’den fazlası yerinde protesto hareketleri başlattılar. Ayrıca Dahimi, İze’de 400 kişinin tutuklandığını aralarında 40 kadar kadının olduğunu ve güvenlik güçlerinin İze’de en az iki göstericiyi öldürdüğünü açıkladı.