Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tahran, Şam ve Bağdat arasında stratejik ticaret anlaşması yapılacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran, Suriye ve Irak arasında stratejik ticari anlaşma yapılmasına yönelik çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Söz konusu anlaşma kapsamında, üç ülkeyi birbirine bağlayacak bir demiryolunun yapılması da gündemde.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri, Suriye Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Muhammed Samir Halil ile bir araya gelerek, Tahran, Şam ve Bağdat arasında yapılacak stratejik ticaret anlaşmasına yönelik son adımları görüştü.

“İran, Suriye’nin yeniden inşasına katkıda bulunmaya hazır”

Tahran’ın iki ülke arasındaki siyasi ilişkilere paralel olarak ticari ve ekonomik ilişkilerin de geliştirilmesini isteyen Cihangiri, İranlı şirketlerin Suriye’nin yeniden inşasında aktif şekilde var olmaya hazır olduğunu dile getirdi. İshak Cihangiri, iki ülke arasındaki ekonomik ve bankacılık ilişkilerinin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğine işaret etti. İran hükümeti ve halkının, her zaman Suriye’nin yanında olduğunu ifade eden Cihangiri, bu durumun yeniden inşa aşamasında süreceğinin altını çizdi.

Ekonomik işbirliği için İran, Suriye ve Irak arasında yapılacak anlaşmayı imzalamaya hazır olduklarını belirten Cihangiri, Irak Başbakanı Haydar İbadi ile görüştükten sonra Irak’ın onayının alındığını kaydetti. İshak Cihangiri, bu işbirliği anlaşmasının taraflar arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi için önemli bir adım olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, bütün yabancı kuvvetlere de Suriye’den çekilmeleri yönünde çağrıda bulunarak, “Merkezi hükümetin izni olmadan, Suriye topraklarında hiçbir ülke bulunmamalıdır” şeklinde konuştu.

İran, Irak ve Suriye’yi birbirine bağlayacak bir demiryolu planı

Suriye Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Muhammed Samir Halil ise, İranlı şirketleri karşılamaya hazır olduklarını söyledi. Suriyeli Bakan konuşmasında, ülkesinin yeniden inşasında yürütülecek İran-Suriye işbirliğinin bir parçası olarak, Tahran, Bağdat ve Şam arasında yapılacak stratejik ticaret anlaşmasına hazır vurgu yaptı. Halil, söz konusu anlaşmanın İran, Irak ve Suriye’yi birbirine bağlayacak bir demiryolunun kurulması gibi planların da yer aldığı ticari ilişkilerinin başlatılmasını içerdiğini kaydetti.

Suriyeli Bakan, İranlı bakanlarla ekonomik işbirliği konusunda yapılan görüşmeleri ‘olumlu ve yapıcı’ olarak nitelendirerek, Tahran ile Şam arasında uzun vadeli stratejik işbirliğini öngören anlaşma taslağının son aşamada olduğu bilgisini verdi. Suriye Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı, Tahran ile Şam arasındaki ekonomik ilişkileri güçlendirmek için İran ve Suriyeli iş çevrelerinin katılacağı bir ekonomi konferansın kurulması çağrısında da bulundu. Suriye’deki İranlı şirketlerin ekonomi ve bankacılık alanında karşılaştığı sorunlarını çözme sözü veren Bakan, “Suriye hükümeti onları mümkün olan en kısa zamanda kaldırmaya çalışıyor” diye konuştu.

İran Suriye’nin yeniden inşasına hazır

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kasım ayında Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile yaptığı telefon görüşmesinde, Tahran’ın Suriye’nin yeniden inşasına katılmaya hazır olduğunu açıklamıştı.

Devrim Muhafızları Ordusu’nun ana iktisadi kolu Hatem’ul-Enbiya Grubu’nun Başkanı Ebadullah Ebadi ise Aralık ayında yaptığı açıklamada, Suriye’nin yeniden inşasına katkıda bulunmaya hazır olduklarını bildirmişti.