Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tahran ve Şam, İran’ın Suriye’deki askeri varlığının devamı için anlaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, geçtiğimiz Pazar günü, Suriye’nin başkenti Şam’a gerçekleştirdiği ve iki gün süren ziyareti kapsamında, Suriyeli mevkidaşı Ali Abdullah Eyyub ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile bir araya geldi.

Yarı resmi Tesnim haber ajansının verdiği bilgiye göre, İran ve Suriye Savunma Bakanları, “Suriye’nin savunma altyapısının güçlendirilmesi ve Suriye’nin mevcut krizi aşarak yeniden yapılanmasını” ön gören bir anlaşma imzaladı.

Anlaşma İran’ın Suriye’deki varlığını güçlendirecek

Hatemi, Şam ziyareti esnasında basına verdiği demeçlerde, iki ülke arasında imzalanan askeri yardımlaşma anlaşmasının İran’ın Suriye’deki varlığının önünü açtığını söyledi.

İki ülke arasındaki anlaşmaya dair bilgi veren Hatemi, anlaşmanın “Suriye ordusunun yeniden tam kapasitesine dönmesi için askeri sanayisinin yeniden yapılandırılmasını da ön gördüğünü sözlerine ekledi.

“Hizbullah, Lübnan’da da aktif bir rol üstleniyor”

Açıklamasında, Hizbullah’ın Suriye’de üstlendiği role de değinen Hatemi, “Hizbullah bağımsız bir yapı. Artık siyasi ve askeri açıdan çok daha güçlü olacak ve Lübnan’ı savunmaya devam edecek. Hizbullah, Lübnan’da da aktif bir rol üstleniyor” dedi.

Suriye Savunma Bakanı Eyyub ise İran’ın Suriye’de terörle mücadeleye verdiği katkıları överek, iki ülke arasındaki işbirliğinin dış güçler tarafından bozulmasına izin vermeyeceklerini ifade etti.

İran, Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaş boyunca Şam yönetimine siyasi ve askeri destek veriyor. Bu kapsamda, çok sayıda Devrim Muhafızı Suriye’de rejim saflarında savaşırken, başta Lübnan Hizbullah’ı olmak üzere çok sayıda Şii örgütte iç savaşa rejim saflarında katılmıştı.

Hizbullah’a bağlı çok sayıda militan Suriye’den Lübnan’a geçti

Öte yandan, saha kaynaklarının verdiği bilgiye göre, İran Savunma Bakanı Hatemi’nin Şam ziyaretinin başlamasından birkaç saat sonra Hizbullah militanlarına ait askeri konvoyların Humus’un batı kırsalındaki el-Kusayr kentinden Lübnan’a geçmeye başladığını bildirdi. Söz konusu kaynaklar, Hizbullah’a bağlı çok sayıda militanın ağır ve orta ölçekli silahları ve zırhlı araçlarıyla, Suriye-Lübnan sınırını geçerek, Lübnan’ın Hermel bölgesine doğru gittiğini dile getirdi.

İran Savunma Bakanı Hatemi ise Hizbullah militanlarının Suriye’den çekilmeye başlamasının Tahran-Şam arasında imzalanan anlaşmayla bağlantılı olup olmadığı konusunda yorum yapmadı.

Diğer yandan, Esed rejimine bağlı kuvvetler, Suriye’nin kuzeybatısında bulunan muhalefetin kontrolündeki tek bölge İdlib’e ek kuvvetler göndermeye devam ediyor.

400 rejim militanı, İdlib kırsalına doğru harekete geçti

Rejim yanlısı el-Vatan gazetesinin haberine göre, Hama’nın el-Ceyyid beldesinden hareket eden 400 rejim militanı, ağır füzeler yüklü zırhlı araçlar ve tanklarla İdlib kırsalına doğru harekete geçti.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre, rejime bağlı kuvvetler, İdlib’in güneyindeki el-Temania ve el-Zekat beldeleri civarındaki askeri ve sivil hedeflere yönelik füze saldırılarına başladı.