Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tahran yaptırımlar ve ekonomik krizle mücadele etmeye hazırlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri, ABD yaptırımları ile mücadele kapsamında etkilenen kesimler için temel ticari malların devlet tarafından temin edileceğini açıkladı. İran Merkez Bankası da, Tahran’daki döviz ve altın piyasalarındaki tarihi yükseliş hakkında bir açıklama yayınladı. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada yaşanan ekonomik dalgalanmaların önüne geçmek için bir teklif paketi hazırlandığı belirtildi.

İran Merkez Bankası’nın açıklamasında, İran’da döviz fiyatlarındaki dalgalanmadan dış güçler sorumlu tutuldu. Altın ve döviz piyasasındaki olağanüstü gelişmelerin, İran ekonomisinin gerçekliğiyle uyumlu olmadığına işaret edilirken bunun kısa zamanda önüne geçileceği ifade edildi.

İran resmi haber ajansları, İran Merkezi Bankası’nın ekonomiyi daha da kötüleştirmeyi ve İranlıların psikolojisini olumsuz etkilemeyi hedefleyen bir komplo olarak adlandırdığı durumu titizlikle takip ettiğini bildirdi.

Baskılar sonrası ilk değişim

Bu açıklama, hükümetin Abdunnası Hameti’yi, Veliyullah Yusuf’a alternatif olarak Merkez Bankası’nın yeni müdürü olarak atamasından sonra yapıldı. Bu değişim aynı zamanda, İran ekonomisini vuran krizin sonucunda Cumhurbaşkanı’na yapılan baskıların ardından gelen ilk değişim oldu.

Hameti, görevine resmi olarak başladığı ilk gün İran Merkez Bankası, ‘yeni Merkez Bankası Başkanı tarafından açıklanan politikayla uyumlu yeni programlar ve yöntemler’ üzerinde çalıştığını açıkladı.

Dolar durdurulamıyor

Öte yandan raporlar, Tahran’daki döviz kurunun yükselmeye devam ettiğini gösteriyor. Ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılardan ötürü doların fiyatının 126 bin riyali aştığı belirtildi. Euro’nun da 135 bin ile 145 bin riyal arasında değiştiği belirtilirken, Sterlinin değeri ise 150 bin İran riyaline ulaştığı aktarıldı.

İran’da para biriminin değeri geçtiğimiz Nisan ayından bu yana yarı yarıya düşüş gösterdi. Uzmanlar, resmi para biriminin ABD’nin yaptırımlarını yeniden uygulama tarihi yaklaştıkça daha da düşeceğini bekliyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri, döviz piyasasındaki krizin neden olduğu durumun iyileşmesi konusunda iyimser olduklarını ifade etti. Merkez Bankası’nın dövizle ilgili politikalarını yeniden gözden geçirmek istediğini belirten Cihangiri, Merkez Bankası Başkanı’nın yere para biriminin koşullarını iyileştirmek için bir teklif paketi sunduğuna dikkat çekti.

Cihangiri’den önemli çağrı

Cihangiri, ‘Dayanıklı Ekonomi Komitesi’ toplantısının oturum arasında yaptığı açıklamada, “Tüm hükümet birimleri, talep edilen karşısında teklif paketi kapsamında, piyasayı yeniden istikrara kavuşturmak için Döviz Piyasası Yönetimi ile koordine olmalı” ifadelerini kullandı.

Öte yandan ülkedeki kötü yaşam koşulları giderek derinleşirken ABD yaptırımlarına birkaç gün kala İran halkı sorunlarla boğuşuyor. Cihangiri, yeni koşulların kalıcı olmadığını belirterek, İran’ın mevcut durumunun ‘uygun bir şekilde yönetileceğini’ taahhüt etti. İranlıların özellikle de fakir kesimin yaşam şartlarının destekleneceğini belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı, İran hükümetinin birinci önceliğinin ABD yaptırımları ile mücadele etmek olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, hükümetin temel ticaret mallarını, ilaçları ve zorunlu ihtiyaçlarının fiyatlarını desteklemek için gereken fonu sağlayacağına söz verdi.

Yeni tutuklama dalgası hükümet yetkililerini de kapsıyor

İran yargısına bağlı olan MNA haber ajansı, bir yargı sözcüsünün ülkedeki son tutuklama dalgasında, ekonomi dosyasındaki davalarla ilgisi bulunan hükümet yetkililerini de kapsadığını söylediğini bildirdi.

Yargı yetkilisine göre, tutuklular arasında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve İran Ticaret ve Kalkınma Örgütü yetkilileri de bulunuyor. Ayrıca Merkez Bankası ve ekonomi ile ilgili diğer kurumlardaki yetkililer, soruşturma kapsamında tanıklık yapmak veya aynı davadan yargılanmak üzere mahkemeye çağrıldığı ifade edildi.

29 kişi gözaltına alındı

Geçtiğimiz Pazar günü basında çıkan haberlere göre, güvenlik güçleri ‘ekonomiyi bozmakla suçlanan’ 29 kişiyi gözaltına aldı. Geneli ithalatta aktif olan tüccarlardan ve döviz bürolarında çalışanlardan oluşan şüpheliler, para kalpazanlığı ve ekonominin kötüleşmemesine ortaklık gibi suçlamalarla karşı karşıya. İran Ceza Kanunu’na göre bu suçun cezası idam ile yargılanmaya kadar gidebilir.

Öte yandan İran yargı kurumu başkanı Sadık Laricani, çarşıdaki karışıklıkların arkasında duranlara yönelik uyarıda bulundu. Laricani, İran halkına hitap ederek, “Mali piyasayı ihlal edenler ve ekonomiyi bozanlara tahammül göstermeyeceğiz. Bazı davalarda yolsuzlukla suçlanan ihlalcilerin cezası açıktır; idam” şeklinde konuştu.

Laricani, İran yargı kurumundaki, üst düzey yetkililerle yaptığı toplantıda bazı yerlerdeki döviz fiyat bildiriminin, yanlış hesaplamalara dayandığını söyledi.

“Pomeo’nun iddiaları asılsız”

Öte yandan Laricani, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Kaliforniya’da İranlı topluluğa yaptığı konuşmasında “Laricani, 300 milyon dolar servete sahip. İranlı yetkili, bu servetini kamu malını kötüye kullanıp zimmetine para geçirerek elde etti” sözlerine yönelik iddiaların asılsız olduğunu söyledi.