Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tahran yönetimine Şirazi tepkisi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tahran yönetimine bağlı istihbarat birimlerinin Şii din adamı Ayetullah Şirazi takipçilerine ait konvoya saldırması ve oğlu Seyit Hüseyin Şirazi’yi tutuklaması büyük tepkilere yol açtı. İngiltere’nin Başkenti Londra’nın yanı sıra Kuveyt ve Irak başkentlerinde toplanan öfkeli kalabalıklar, Tahran yönetimini protesto etti.

Kuveyt’teki İran Büyükelçilik binası önünde toplanan öfkeli kalabalık protesto gösterileri düzenledi.

Şirazi hareketi, İran rejimine muhalif bir grup

Irak’tan bazı kabile liderleri ise, İran Devrim Rehberi Ali Hamaney’i tutuklamanın arkasında olmakla suçladı ve Oğul Şirazi’nin bir an önce serbest bırakılmasını talep etti. Şirazi hareketi İran rejimine muhalif tavrını koruyor. Hareket, rejim tarafından bastırılmaya çalışılıyor. Daha önce hareketin lideri Ayetullah Şirazi ev hapsine mahkum edilirken, oğlu Murtaza Şirazi de gözaltına alınmış ve ağır işkencelere maruz kalmıştı.

İran rejimi ve Hamaney’e sert eleştiriler

Seyit Hüseyin Şirazi’nin on kişilik öğrenci grubuna ders verdiği sırada İran rejimini “diktatör” olarak nitelemesi, İran’ın Devrim Rehberi Ali Hamaney hakkında da ‘’yarı firavun’’ şeklinde konuşması üzerine İran İstihbaratı tarafından hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Uzun süren soruşturmanın ardından serbest bırakılan oğul Seyit Hüseyin Şirazi, geçtiğimiz günlerde İran rejimi tarafından yeniden tutuklandı.

Öfkeli kalabalık binayı bastı

Şirazi’nin tutuklanması İranlıların tepkisine yol açtı. Londra’daki İran büyükelçilik binası önünde toplanan öfkeli kalabalığı binayı bastı. Şirazi’ye yakın televizyon kanalları söz konusu baskını kutlama havasında verdi. Şirazi hareketi İran rejiminin nüfuzunu kırabilecek tek Arap Şii güç olarak görülüyor. İran rejimi, hareketi ve destekçilerini hainlikle suçluyor.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, İran resmi haber ajansı IRNA’ya yaptığı açıklamada, ’Saldırgan’ olarak nitelediği göstericilerin sadece binanın balkonuna ulaşabildiğini aktardı. İran Dışişleri Bakanlığı İran bayrağının kötüye kullanılmasını kınayarak İngiliz Büyükelçi’den Londra’daki İranlı diplomatlara mutlak koruma sağlamasını talep etti.