Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tahran’daki üçlü zirve önümüzdeki hafta düzenlenecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 7 Eylül’de, İran’ın başkenti Tahran’da gerçekleştirilecek Suriye konulu zirveye katılacak.

Geçen nisan ayında da Suriyeli gündemiyle Ankara’da toplanan üç lider, daha önce de Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nde bir araya gelmişti.

Konuya ilişkin açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Putin’in Tahran’daki üçlü zirvede Erdoğan ile özel bir görüşme gerçekleştireceğini söyledi.

Daha önce İran’da yapılacağı ilan edilen zirvenin hangi şehirde olacağı tartışma konusu olmuştu. NTV’de yer alan haberde zirvenin Tebriz’de yapılacağı aktarılırken Peskov, “İran tarafı, bize zirve için Tahran’ı seçtiklerini bildirdi” dedi.

Peskov açıklamasının devamında “Sonuç olarak Sayın Putin ve Sayın Erdoğan, bu zirveyi ikili ilişkilerin takibi açısından da fırsat görüyor” ifadesini kullandı.

Tahran zirvesi için hazırlıklar yapılırken Suriye’de muhaliflerin kontrolündeki son bölge olan İdlib’e yönelik askeri operasyon hazırlıkları da devam ediyor.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Esed rejiminin askeri yığınak yaptığı İdlib’in yüzde 60’ını Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ) kontrol altında tutarken yüzde 40’ı da diğer muhalif grupların kontrolünde bulunuyor.

Uzmanlara göre Esed rejiminin İdlib’e yönelik başlatacağı askeri operasyon Türkiye ve Rusya arasında varılacak anlaşmaya bağlı.