Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Taiz’de 35 milis öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’in Taiz şehrindeki çatışmalarda Husi ve Devrik lider Salih milislerinde 35 kişi öldürüldü. Saada’da Yemen Ulusal Ordusunun gerçekleştirdiği eş zamanlı operasyonlarda milislerin mühimmat desteği de kesildi.

Askeri bir kaynaklardan edinen bilgilere göre, koalisyon pilotları, pazar sabahı gerçekleştirdikleri hava saldırısında milislere ait çok sayıda hedefi vurdu. Vurulan hedefler arasında bulunan Midi’de milislere ait bir silah deposu tamamen kullanılamaz hale geldi.

Yerel halkın, Şarku’l Avsat’a verdiği bilgilere göre, “Koalisyon güçlerinin Husi ve devrik lider Salih milislerine ait bölgeleri hedef alan yoğun hava saldırılarıyla eş zamanlı olarak el-Cevf bölgesindeki Akabe cephesi ve Taiz El-Hamili’deki diğer bölgeler hava bombardımanlarının hedefi oldu. Bombardımanlar sonucu, milislere ağır kayıplar verdi.”

Yemen meşru hükümetinin askeri operasyonlarla ilgili yaptığı açıklamada, görevi Husilerin ilk kalesine ulaşmak ve Saada’nın kurtarılması olan özel askeri birliklerin yetiştirilmesinin yanı sıra, batı sahillerinden el-Hudeyde kıyılarına kadar stratejik limanların bulunduğu Taiz’in batı cephesini tamamen temizlemeyi amaçlayan yeni planların yapıldığı duyuruldu.

Siyasi analist Dr Abdo el-Bahş Şarku’l-Avsat’a verdiği demeçte, “Öyle görünüyor ki, Yemen hükümeti, özgürleştirme planları tamamlanan el-Hudeyde’de yapılacak savaşı birçok defa olduğu gibi yine erteledi.

Husi milislerin elinde bulunan Yemen’nin stratejik limanlarının gelirleri, milis liderlerini zenginleştirmek ve darbe çatışmalarını finanse etmek için kullanılıyor. Bu durum, Kızıldeniz’deki uluslararası denizcilik seferlerinin de güvenliğini ve istikrarını da bozuyor. Yemen hükümeti ve koalisyon güçleri el-Hudeyde limanının öneminin farkındalar. Milislerin kontrolünde bulunan el-Hudeyde sahil kentini kurtarmaya yönelik askeri operasyonun başlatılması için onay verildi. Ancak BM ve uluslararası toplumun, milisleri el-Hudeyde limanını can ve mal kaybına yol açabilecek herhangi bir askeri müdahaleye gerek kalmadan teslim etmeye ikna etmek istemesi, askeri operasyonun yapılmasını engelledi” dedi.

El-Bahş sözlerini şöyle sürdürdü, “Maalesef, milis kafası barış yolunu bilmiyor. Herhangi bir şekilde akıllı ve mantıklı bir cevap vermiyor. Hala bulundukları durumu terk etmeyi reddediyorlar. Tıpkı Aden, ed-Dali, Abyan, Lahic ve diğer bölgelerde olduğu gibi. Bununla birlikte, Sana’a ziyaretinde bulunan bir BM elçisinin, daha fazla kan dökülmeden ve altyapı tamamen yok olmadan, kentin teslim edilmesini umarak, el-Hudeyde’yi kurtarmaya yönelik yapılacak olan yakın tarihli bir askeri operasyonu önlediği söyleniyor.”

Yemen’in batı bölgelerinin darbecilerden kurtarmanın yolu Taiz özgürleşmekten geçtiğini belirten el-Bahş, “Yemen ordusu, Taiz’in batı bölgelerini geri almak ve stratejik bir öneme sahip olan Taiz’i tamamen kurtarmak için, seçkin güçler de dahil olmak üzere 12 bin kişilik askeri bir operasyon hazırlığında. Ordu bu operasyonla, Taiz’in Husi milislerin hegemonyası altında kalmayacağının altını çiziyor. Çünkü Taiz’in kurtarılması demek, Moka Limanının kurtulması ve Husi saldırıları ile sekteye uğrayan Kızıldeniz’deki gemi seferlerinin yeniden güven ve istikrarlı bir şekilde yapılabilmesi demek. Tüm bunların yanı sıra, Yemen’de eğitimli ve nitelikli insan gücüne sahip olan Taiz eyaletinden el-Hudeyde’ye, Yemen’in dört bir yanında ihtiyaç duyulan kentin sanayi ve ticaret tesisleriyle, akademisyen, aydın ve uzmanlardan oluşan seçkinlerle buluşmasını sağlayacak bir yol açacak” şeklinde konuştu.