Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Taiz’de aralarında liderlerinde bulunduğu 48 darbeci öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Ulusal Ordusu, Sana’nın güneyinde yer alan Taiz’de darbecilerle çıkan çatışmada 48 Husi militanı öldürüldü. Meşru hükümeti destekleyen Arap koalisyonu, Beyda ve Cevf bölgelerinde savaşan askerlere desteklerini sürdürüyor.

Taiz komutanlığı Facebook sayfası üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, son iki günde darbecilerle yapılan çatışmalarda aralarında önde gelen lider Ebu Hasaneyn’in de bulunduğu 18 darbecinin öldürüldüğünü bildirdi. Açıklamada şehrin kuzeyinde yer alan Vaş Dağı ve el-Zenuc cephelerinde girilen çatışmalarda 30’dan fazla darbecinin etkisiz hale getirildiği aktarıldı. Ayrıca Taiz vilayetindeki 22 Mika Tugayı mühendislerinin milislerin tuzakladığı mayınların etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Maslub cephesinde 12 militan öldürüldü

Öte yandan Taiz’deki el-Maslub cephesinin yanı sıra Helu ve Hice bölgelerinde de şiddetli çatışmalara girildi. Askeri kaynaklar Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada koalisyon savaşçılarının desteğiyle düzenlenen operasyonlarda 12 darbecinin etkisiz hale getirilmesinin yanı sıra mühimmatlarının da imha edildiği bildirildi.

Çok sayıda Husi komutanı öldürüldü

Askeri kaynaklar, Marib’in batısında yer alan Sirvah cephesinde ise son 2 günde düzenlenen koalisyon destekli operasyonlarda 20’den fazla darbeci liderin öldürüldüğünü açıkladı.

Ulusal ordu sitesi September.net Sirvah cephesinde 14 Husi liderinin öldürüldüğünü doğruladı. Yapılan açıklamada önde gelen lider Muhammed Hasan Şekman el-Şerif ve Abdulmelik Muhammed el-Mueyyid’in öldürüldüğü açıklandı.

Bakan Feth’ten yardım kuruluşlarını çağrı

Midi cephesinde ise, Yemen İdari Yönetimler Bakanı Abdurrakib Feth, Yemen’deki insani yardımlar koordinatörüne Midi’de insani yardımların sağlanması için bu alanda çalışan Birleşmiş Milletler yardım kuruluşlarına acil eylemlerde bulunması için çağrıda bulundu.

SABA haber ajansı, Bakan Feth’in Husi darbecilerinin düzenlediği saldırılar nedeniyle insani ihtiyaçlarını karşılayamayan Yemen halkının insani ihtiyaçlarını karşılanması ve bu ihtiyaçların karşılanmasını amaçlayan planların geliştirilmesi için yerli ve yabancı insani yardım kuruluşlarının yanı sıra Yemen’deki insani yardım operasyonlarının devam etmesine yardım eden Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) devletlerine çağrıda bulunduğunu belirtti.

Midi limanı özgürleştirilmeli

Bakan yaptığı açıklamada Husi milislerinin uluslararası tehdit, insani yardımın engellenmesi, yardım gemilerinin hedeflenmesi ve askeri amaçlarla kullandığı Midi limanının özgürleştirilmesinin önemini vurguladı.