Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Taiz’de Husi saldırısı engellendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur El Hadi dün Hudeyde’nin Husi milislerinden temizlenmek üzere olduğunu vurgulayarak, batı sahil cephesinde Tihame halkının Husi milslerine karşı verdiği mücadeleye övgüde bulundu.

Yemen ordusunun liderliğindeki darbecilere karşı verilen savaş Arap koalisyonunun desteğiyle birçok cephede devam ediyor. Yemen ordusu, Taiz’in güneyinde Husi saldırılarına karşı koyarak, Beyda’da ilerleme kaydetti. Arap koalisyonu uçakları Hudeyde’deki Husi roketatarlarını yerle bir ederken, farklı bölgelerdeki askeri karargahlarını da hedef aldı.

“Federal Yemen’in kurulması geri döndürülemez bir seçenektir”

SABA haber ajansının bildirdiğine göre Hadi, Tihame Direniş lideri Abdul Rahman Hacer ile yaptığı telefon görüşmesinde “Zorluklar ve fedakarlıklar ne olursa olsun, Federal Yemen’in kurulması ve devletin yeniden yapılandırılması geri döndürülemez bir seçenektir” ifadelerine yer verdi. Hacer ise batı sahil cephesindeki zaferler ve ulusal ordunun Husilere karşı verdiği mücadele hakkında bilgi verdi.

Hudeyde topraklarında istikrarsızlığı yaymaya çalışan darbeci milisleri temizleye çalışan ulusal orduya verdiği desteklerden dolayı Tihame Halkı’nın fedakarlıklarına övgüde bulunan Cumhurbaşkanı Hadi, bölgenin milis pençelerinden kurtulma ve özgürleşme yolunda olduğunu belirtti. Hadi, Yemenlilerin yaptığı fedakarlıkların boşa gitmeyeceğini, Yemenliler ve Suudi Arabistan’ın liderliğindeki Arap Koalisyonunun cömert desteği ile milislerin yok edileceğini vurguladı.

11 balistik füzenin bulunduğu Husi deposunun geri alındı

Yemen ordu güçleri ve Yemen Halk Direnişi güçlerinin Hays beldesini geri aldı. Hudeyde’nin güney cephesindeki 3 müdürlüğe saldırı başlattı. Perşembe günü 11 balistik füzenin bulunduğu Husi deposunun geri alındığını bildirdi.

Taiz’in güneybatısındaki stratejik Salo cephesinde dün ordu güçleri darbeci milislere karşı koydu. Milisler Salo beldesine bağlı Verzan yolu üzerinde bir saldırı başlattı. Ordunun saldırıya karşı koymasıyla milisler bölgeden uzaklaştı.

Ordu güçleri, Aden ve Taiz’i birbirine bağlayan anayolun bulunduğu Demna Hadir ve Nakil Salo beldesini kontrol altına almak için mücadeleye devam ediyor.

Birçok bölgede çatışmalar şiddetlendi

Resmi askeri kaynaklar, milis saflarındaki Abdulkadir Hadi Heba’nın çatışmalar sırasında öldürüldüğünü bildirdi. Husiler, Beyda iline bağlı Zi Naim’de halkı katyuşa roketleri ile bombaladı. Yerel kaynaklar, rastgele atılan bombaların ağır hasara, halk arasında korku ve paniğe neden olduğu bildirdi. Resmi kaynaklar Fadha dağının Husi milislerinden temizlendiğini bildirdi.

Arap koalisyonu Hudeyde’nin güneyinde bulunan Hays bölgesinde, Husilerin askeri mühimmatlarını bombaladı.

Husi milislerine baskın

Resmi askeri kaynakların bildirdiğine göre dün Hudeyde’deki havaalanı çatışmalarında Husilerin füze rampaları ve askeri destekleri imha edildi. Cevf ilinin sınırındaki Hub vel’Şaf cephesinde Husi milislerine baskın yapıldı.

Yemen ordusunun resmi internet sitesi September.net, el-Muhaşime ve Sabrin bölgelerinin yanı sıra Hub vel’Şaf cephesinde Husi birliklerinin ve askeri teçhizatlarının hedef alındığı bildirdi.

Son iki gün boyunca Husi milisler, özellikle Taiz’in batı kıyısındaki cephelerde askeri büyük kayıplar verdi. Ayrıca darbeci milis liderlerinin Suudi Arabistan ordusuna yönelik intihar saldırısı emri verdiği Suudi Arabistan sınırında onlarca Husi öldü.