Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Taiz’de Lübnanlı bir ICRC görevlisi öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Yemen’in Taiz şehrinde Lübnanlı bir çalışanının kimliği belirsiz silahlı kişiler tarafından öldürüldüğünü açıkladı.
Darbeci Husi milisler tarafından 3 yıldır savaş ve kuşatma altında olan şehirde gerçekleşen olayın arkasında kimler olduğu henüz bilinmiyor.

ICRC tarafından yapılan açıklamada, “Yemen’deki hapishanelerden birini ziyaret etmek amacıyla yolda oldukları esnada, seyir halindeki araca kimliği meçhul kişiler tarafından düzenlenen silahlı saldırıda sağlık ekibinde yer alan Lübnanlı Hanna Lahud hayatını kaybetti. Yanında bulunan ekibin diğer fertleri ise herhangi bir zarar görmedi” ifadeleri yer aldı.

Uluslararası Kızılhaç Örgütü Yakın ve Ortadoğu Bölge Direktörü Robert Mardini, “Görünüşe göre kasıtlı bir şekilde, insani yardım alanında uzman personelden birinin öldürüldüğü bu vahşi saldırıyı kınıyoruz. Hepimiz bu trajedinin etkisiyle şok olduk. İş arkadaşımız Hanna, hayat dolu bir adamdı. O, tanınan ve çok sevilen biriydi. Hiçbir şey onun öldürülmesini haklı çıkarmaz. Meslektaşımız ve sevgili arkadaşımızın öldürülmesi nedeniyle yas tutuyoruz” dedi.

Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi ve Yemen için Kapsamlı İnsani Yardım Çalışmaları Merkezi (ISNAD) Müdürü Muhammed el-Cabir, “ISNAD’daki meslektaşlarım, ICRC’ye derin üzüntülerini ifade ederek, Hanna’nın akraba ve iş arkadaşlarına başsağlığı dileklerini iletiyor. ICRC’nin, özellikle kardeş Yemen’de insani yardım çabaları için derin takdirlerimi ifade ediyorum” yorumunda bulundu.

Taiz’de bir sivil toplum kuruluşu olan İnsan Hakları Bilgi ve Eğitim Merkezi (HRITC) ise saldırıyı ‘gerçek bir felaket teşkil eden büyük bir suç’ olarak vasıflandırarak, Taiz’deki meşru yetkililere hızlıca suçun detaylarına ulaşma ve failleri adalete teslim etme çağrısında bulundu.

HRITC tarafından yapılan açkılamada, saldırının Taiz’deki siyasi partiler ve toplum güçleri tarafından inşa edilen her türlü güvene bir darbe olduğu, bu nedenle güvenliği güçlendirmek ve yasalara uymak için güçleri birleştirmek gerektiği vurgulandı. Açıklamada, “Taiz’deki meşru hükümet ve siyasi güçlerin bu korkunç suçu takip etmedeki herhangi bir başarısızlığı, 3 yıl önce Husi milisler tarafından kuşatılmış olan kentteki geri kalan umutları yok eden bir başka felaket olacaktır” ifadeleri yer aldı.

Yemen İnsan Hakları İzleme Koalisyonu da, ICRC personeli Lübnanlı Hanna Lahud’un öldürülmesini kınayarak, “Bu trajedi, Yemen’in çeşitli illerinde ihlalleri belgelemek ve insani yardım sağlamak için çaba gösteren insan hakları ve yardım personelinin maruz kaldığı büyük tehlikeleri hatırlatmış oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Yemen hükümetinden kınama

Yemen Yerel Yönetim Bakanı Abdurrakib Fetih, Yemen Haber Ajansı SABA’ya verdiği demeçte, bu acı verici olayı en güçlü şekilde kınadıklarının altını çizerek, Taiz’deki yerel makamların, sorumlu olanları belirlemek, failleri takip etmek ve onları mümkün olan en kısa zamanda adalete teslim etmek için yapılan saldırının koşullarına ilişkin bir soruşturma başlattığını söyledi.

Fetih, Yemen’deki ICRC misyonuna başsağlığı dileklerini ileterek, Yemen’in tüm şehirlerindeki vatandaşlara insani destek sağlama yönündeki büyük çabalarına övgüde bulundu.