Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Talabani’nin eşi Barzani’nin tavrını destekledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin eşi ve Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) Siyasi Büro üyesi Hero İbrahim Ahmed, cumhurbaşkanlığı adaylığı için görüşlerini dile getirdiği açıklamasında, adayın Bağdat’taki Kürt temsilciler tarafından seçilmesi gerektiğini söyledi.

Rudaw haber ajansına göre Hero İbrahim Ahmed, dünkü açıklamasında, “Kürdistan Yurtsever Birliği kuruluş tarihinden bu yana Kürt merkezinde birliği sağlayabilmek için mücadele etti. Kürdistan Yurtseverler Birliği ve Kürdistan Demokrat Partisi, temel iki güç olmaları vasfıyla ortak tutumları ve ittifakları sayesinde Kürt halkı adına kazanımlar elde ettiler. Bu süreçte kazanımlarımızı korumak ve Irak’ta önemli bir rol üstlenebilmemiz için söz konusu iki taraf ve diğer Kürt taraflar arasında ortak tutumun ve ittifakın sürdürülmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

İbrahim Ahmed açıklamasının devamında ise şunları söyledi;

“Birlik safının korunması esasına binaen, şu an cumhurbaşkanlığı adaylığı meselesi neredeyse Kürdistan Yurtseverler Birliği ve Kürdistan Demokrat Partisi arasındaki birlik safını bozmak üzere. Irak Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamı için tek adayın çıkarılmasını tavsiye ediyorum. Bu amaçla, aday seçiminin Bağdat’taki bütün Kürt temsilciler tarafından gerçekleştirilmesini tavsiye ederim. Buradan ilan ediyorum: Hiçbir şahıs veya hiçbir taraf benim adıma açıklama yapma yetkisine sahip değil. Benim, Irak cumhurbaşkanlığı konusundaki görüşlerim sabittir ve o da buradan bütün taraflara yönelik yaptığım açıklamadır.”

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesud Barzani geçen Cuma KYB’nin cumhurbaşkanı adayı Berhem Salihi ile yaptığı görüşmenin ardından adaylık konusunda şahsi görüşlerini açıklamıştı. Barzani, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, “Bütün Kürt tarafların ortak bir adayda anlaşması bizim için daha iyi olurdu. Fakat KYB adayını tek taraflı olarak açıkladı ve ardından diğer Kürt partileri ile Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) de kendi adayını açıkladı” ifadelerini kullanmıştı.