Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Taliban Afganistan’da 30 asker öldürerek, Kandahar’daki askeri üssü ele geçirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’daki bir Askeri Sözcü’nün yaptığı açıklamada, Kandahar bölgesindeki bir askeri üsse saldıran Taliban savaşçılarının 30 askeri öldürdüğünü söyledi.

Ülkenin güneyinde yer alan Kandahar’daki 205. Kolordu Sözcüsü Reuters’a yaptığı açıklamada, Taliban’ın Kandahar kentinin Hakriz bölgesindeki bir askeri üsse saldırdığını ve kontrolünü ele geçirerek, üsteki silah ve araçlara el koyduğunu söyledi. Sözcü, Taliban savaşçılarının üsteki 30 askeri öldürdüğünü sözlerine ekledi.

Fakat, 205. Kolordu Komutanı General İmam Nizar, isyancıları bastırmak için takviye güçler geldiğini, bu yüzden ölü sayısının net olmadığını söyledi.

General, saldırının Afganistan genelinde şiddetli çatışmaların başlamasından birkaç gün sonra meydana geldiğini ve başkent Kabil dahil olmak üzere birçok şehirde gerçekleştirilen saldırılarla ülke güvenliğin bozulduğunu söyledi.

Reuters, Taliban sözcüsünün, “Ülkenin doğusunun Taliban’ın kontrolüne geçmesinden bir gün sonra, savaşçılar Nuristan ilinde kontrollü hareket ediyor” dediğini bildirdi.

Geçen hafta boyunca, Taliban hareketi batıda Gur ve kuzeyde Faryab vilayetlerinde kontrolü ele geçirdi. Fakat Savunma Bakanlığı, hükümet güçlerinin Faryab içindeki Kohistan ilçesini kurtardığını açıkladı.

Alman haber ajansı, Afganistan Eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai’nin, pazartesi günü Lahor kentinde gerçekleştirilen kanlı bombalama saldırısından sonra, Pakistan’a terör gruplarını himaye ve destek olmaktan vazgeçmesi yönünde çağrıda bulunduğunu bildirdi.

Afgan Haber Ajansı Hama Press, Afganistan eski Cumhurbaşkanı’nın, Karzai’nin Lahor’daki terörist saldırıda öldürülen sivil kurbanlara ilişkin duyduğu derin endişeyi dile getirdiğini açıkladı.

Açıklamada, Karzai’nin, “Bölgede barış içinde yaşayabilmemiz, Afganistan ve Pakistan’da İslama ve insani değerlere bir saldırı olan terörizm tehlikesinden kurtulabilmemiz için, Pakistan’ın terörist gruplara olan desteğini bırakması gerek” dediği aktarıldı.

Pakistan ve Afgan halkının kardeş olduğunun altını çizen Karzai, Pakistan ile ilişkilerin geliştirilmesi konusunda ısrar ederken, Pakistan’ı, Afganistan’ı desteklemeye ve iki ülkedeki terörizm tehdidini ortadan kaldırmak için gerçek adımlar atmaya çağırdı.

Lahor kentinde pazartesi öğleden sonra meydana gelen saldırı, en az 26 kişinin ölümüne ve 50’den fazla kişinin de yaralanmasına sebep olmuştu.

Alman haber ajansına göre, bir intihar bombacısı emniyet görevlilerinin yakınında kendisini patlatmıştı. Saldırıyı ‘Pakistan Talibanı’ olarak bilinen hareket üstlenmişti.

Afgan yetkililer, Pakistan’ı, Afgan militan gruplara, özellikle de terörist ‘Hakkani Şebekesi’nin Afganistan’da saldırı düzenlemeleri için topraklarını kullanmalarına uzun zamandır izin verdiği için Pakistan’ı eleştirdiler.

Bu iddialar, defalarca ABD hükümeti raporlarınca desteklenmişti.