Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Taliban, Afganistan’da ilerleyişini sürdürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’ın Sar-i Pol kenti etrafında hükümet güçleri ile Taliban arasında çatışmalar devam ederken, bölgedeki bazı noktaların örgütün kontrolüne geçtiği ifade edildi.

Konuya dair bir açıklama yapan Sar-i Pol Valisi Sözcüsü Zebihullah Emani, çatışmaların önceki gece başladığını ve hala devam ettiğini belirterek, ağır ve orta ölçekli silahların kullanıldığı çatışmalarda iki tarafın da kayıplar verdiğini bildirdi.

17 asker hayatını kaybetti

Afgan ordusuna yakınlığıyla bilinen Khama Press haber ajansının verdiği bilgiye göre, Sar-i Pol kentinde bir askeri üs Taliban tarafından ele geçirildi. Sar-i Pol Yerel Meclisi üyesi Asaf Sadiki, önceki gece başlayan Taliban saldırılarında en az 17 askerin hayatını kaybettiğini bildirdi. Sadiki, Taliban savaşçılarının farklı yönlerden 3 saldırı gerçekleştirerek Balcali Köyü olarak bilinen kent merkezini ele geçirdiğini sözlerine ekledi.

Afganistan hava kuvvetlerinin, bölgedeki Taliban mevzilerine bombardıman düzenlediğini belirten Sadiki, çatışmaların devam ettiğini ifade etti.

Askerleri esir aldılar

Bir başka Yerel Meclis üyesi Rıza Alim ise Taliban savaşçılarının bazı askerleri esir aldığını, bazı askerlerin ise kaçarak kent merkezindeki başka askeri noktaya sığındığını aktardı.

Taliban, geçtiğimiz haftalarda ülkenin kuzeyindeki Horasan vilayetinde DEAŞ’a bağlı unsurları bölgeden uzaklaştırırken, kuzeydeki Faryab, Badgis ve birçok vilayette hükümet güçlerine yönelik saldırılarını sürdürüyor.

Taliban saldırıları hız kazandı

Hükümet güçlerinin ikmal yollarını kapatan Taliban kuvvetleri, ülkenin kuzeyindeki birçok kasaba ve kentte kontrolü sağlamak için saldırılarını artırıyor.

Öte yandan, Taliban hareketi, ülkenin çeşitli vilayetlerinde sürdürdüğü saldırılara dair bir açıklama yayınladı. Hareket, açıklamasında, savaşçılarının Obi kentinde bir askeri üsse füze saldırıları gerçekleştirerek, 9 zırhlı aracı imha ettiğini ve 5 Afgan askerini esir aldığını duyurdu.

İki merkez Taliban kontrolüne geçti

Afganistan’ın orta kesimindeki Arzacan vilayetinin merkezi olan Tarinkut kentine de saldırı düzenleyen Taliban savaşçıları, 9 askeri öldürürken, bölgedeki iki merkezi de ele geçirdi.

Taliban yayınladığı açıklamada, ülkenin batısındaki Farah vilayetinde çıkan çatışmalara dair de bilgi verirken, bu çatışmalarda, en az 14 askeri öldürdüklerini, Bretşman kenti yakınlarındaki bir askeri merkezi de ele geçirdiklerini bildirdi. Taliban savaşçılarının ağır silahlar kullanarak, ABD’ye ait bir askeri üsse saldırması üzerine ABD savaş uçakları örgüte ait mevzileri vurdu. Bombardımanda, Taliban’a ait bir araç imha olurken bir militan da etkisiz hale getirildi.