Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Taliban, Afganistan’daki bir seçim merkezine saldırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Taliban, Ekim ayında Afganistan’da düzenlenecek seçimlere hazırlanan bir seçmen kayıt merkezine saldırdı. Ülkenin orta kesimlerinde gerçekleşen saldırıda seçmen merkezi binasının yakıldığı ve beş kişinin de militanlar tarafından kaçırıldığı bildirildi.

Fransız Haber Ajansı AFP’nin haberine göre yerel yetkililer 17 Nisan’da Taliban’ın güçlü olduğu bölgeler arasında yer alan Gor vilayetinde gerçekleştirilen saldırı hakkında Taliban unsurlarını suçlayan Gor Polis Sözcüsü Muhammed İkbal Nizami ajansa verdiği demeçte, saldırganların, Bağımsız Seçim Komisyonu’nun (IEC) görevlendirdiği Aliar Bölge Merkezi’ni ele geçirdiğini bildirdi. Nizami, “Taliban unsurları, 17 Nisan’da öğle vaktinde yaklaşık bir saatlik bir süreçte Aliar bölgesindeki seçmen kayıt merkezine sızdılar, 3 Komisyon görevlisini 2 Polisi kaçırdılar, sonra da seçim ekipmanlarını ateşe verdiler. Olay hakkında soruşturma başlattık” şeklinde konuştu.

Saldırıyı doğrulayan Gor vali sözcüsü Abdulhay Hatibi ise, “Aşiret reisleri ve şeyhler, rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak için yerel Taliban unsurları ile temas halindeler” dedi.

Aliar vilayeti, Feyruz Koh bölgesinden yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Ülkenin merkezine uzak ve ulaşılması ise zor bir alan.

Diğer yandan Afganistan ise, 20 Ekim’de yeniden parlamento seçimlerine gidilmesi yönündeki çalışmalarının ilk aşamasını başlattı.

AFP’ye konuşab adını vermek istemeyen Komisyon Sözcüsünün de ifade ettiği üzere, bu güne kadar şehirlerde 50 bin Afgan bu adımı attı.

Seçimler, 2014’teki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçiminden bu yana ilk olma özelliğini taşıyor. 2010’dan beri görevde olan 249 milletvekilinin değişeceği seçimlerin, 3 yıl önce gerçekleşmesi gerekiyordu. Ancak ABD destekli Kabil hükümeti, bölgenin yüzde 40’ını güçlükle kontrol ediyor, geriye kalan bölgeler ise Taliban’ın veya DEAŞ’ın kontrolünde.

Öte yandan Alman Haber Ajansı DPA’nın yerel bir yetkiliden aktardığı habere göre, Afganistan’ın güneyinde bulunan Kandahar vilayetine dün sabah gerçekleştirilen bombalı saldırı sonucu içlerinde özel operasyon polisinin de bulunduğu 4 kişi öldü. Kandahar Konsey Üyesi Hacı Muhammed Nadir, Kandahar Özel Operasyon Polis Güçleri lideri General Genan Mamma’nın da patlamada ölenler arasında olduğunu ve diğer 5 kişinin de yaralandığını bildirdi. Ancak Kandahar Polis Sözcüsü Mutiullah Hilal, aracına bir manyetik bomba yerleştirilmiş olan komutanın öldüğünü, 3 polisin yaralandığını ve sivillerin yara almadığını belirtti. Saldırıyı ise henüz üstlenen olmadı.

Afgan Televizyonu Tulo News’in haberine göre, yerel güvenlik yetkilileri, Afganistan’ın kuzeydoğusunda bulunan Kabisa eyaletindeki güvenlik güçlerinin geçtiğimiz hafta boyunca devam eden operasyonlarında, en az 11 Taliban militanının ölümünü doğruladı. Ölenlerin arasında 3 tanınmış üye de bulunuyor. Operasyonlar ayrıca diğer 16 militanın yaralanmasına yol açarken, 3 güvenlik gücü öldü ve 10 kişi de yaralandı.

Bölge Polis Şefi Muhammed Rezzak Yakup, operasyonların, militanların bulunduğu “Negrap” alanını temizlemeyi amaçladığını belirtti.