Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Taliban, Afganistan’daki saldırılarına hız verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’ın doğusundaki DEAŞ lideri Yasir Horasani, ABD’ye ait insansız hava araçlarının ülkedeki DEAŞ sığınak ve üslerine yönelik saldırılarında öldürüldü. Afganistan Genelkurmay Başkanlığı’na yakınlığıyla bilinen Hama Press haber ajansının aktardığına göre Afgan ordusu yaptığı yazılı açıklamada ABD güçlerinin Khogyani ilçesindeki Tanci bölgesinde DEAŞ’a ait sığınak ve üslere yönelik saldırı başlattığını duyurdu. Açıklamada saldırı sırasında Yasir Horasani ve birçok yandaşının öldüğü, örgüte ait ağır makineli tüfeklerin de imha edildiği belirtildi. Ayrıca Afganistan ordusu, Nangarhar’da bir grup militanın gözaltına alındığını duyurdu. Söz konusu militanların DEAŞ ile bağlantılı olduğuna inanılıyor.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Afganistan istihbaratı da operasyon sırasında birçok silah ve mühimmata el koydu.
Afganistan hükümeti, Kayser ve Gormaş bölgeleri arasında Taliban tarafından pusuya düşürülmesinin ardından ülkenin kuzeyindeki Faryab vilayetinde 25 askerin öldüğünü açıkladı. Faryab Bölgesel Meclis Üyesi olan Abdul Baki Haşimi, pusuya düşürülen 20 askerin yaralandığını ifade ederken Taliban’ın birkaç saat devam eden çatışmalar sırasında 16 askeri de rehin aldığını belirtti. Haşimi, ordunun öldürülen 4 askerin naaşını Afganistan Kızılay’ının da 8 naaşı teslim alabildiğini duyurdu. Meclis Üyesi Abdul Baki Haşimi ve Muhammed Nadir Seidi, 80 araçtan oluşan askeri konvoyun Faryab’ın Meymene bölgesindeki Gormaş köyünde bir askeri üssü terk ettiğini belirtti. Seidi, askeri konvoyun da Gormaş’tan ayrıldığını ifade etti. Ayrıca hükümet güçlerinin Faryab ve Badgis’te kuşatma altındaki güçlere destek kuvvet göndermede başarısız olduğu, Taliban’ın ise Gormaş köyünün kontrolünü tamamen sağladığı kaydedildi.

Taliban, Gormaş’ı kontrol etmesinin ardından Afganistan topraklarının yüzde 13,8’inin de kontrolünü ele geçirmiş oldu. Afganistan’ın yeniden imarından sorumlu kurumlardan Genel Müfettiş Dairesi ise yaptığı açıklamada Taliban’ın ülke topraklarının yüzde 30’unu kontrol etmeye çalıştığını vurguladı.

Taliban ise Afganistan’ın batısındaki Gur vilayetinde Devletyar ilçesindeki Samak bölgesindeki gözlem ve denetim noktasını ele geçirmesinin ardından iki hükümet gücünün öldürüldüğünü ve 8 kişinin de esir alındığını açıkladı. Taliban tarafından yapılan yazılı açıklamada bölgedeki güvenlik güçleri ve Taliban hareketi arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı belirtildi.

Hareketin internet sitesindeki açıklamada Uruzgan vilayetindeki Tarin Kot bölgesinde de Taliban unsurları ve hükümet güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı, 14 hükümet gücünün öldüğü ve iki tankın da imha edildiği ifade edildi. Taliban, ABD ve Afgan hükümet güçlerini 14 sivili öldürmekle ve ülkenin güneyindeki Kandahar’da da 12 sivili kaçırmakla suçladı.

Taliban unsurlarının, Afganistan’ın güneyindeki Helmand vilayetinde yer alan Nadi Ali, Merca ve Garam Sir bölgeleri eski polis şefi olan Şahid Gültan’ı gözaltına aldığı ifade edildi. Taliban, eski polis şefini esirlere işkence ve öldürme eylemleri uygulamakla suçladı.

ABD’nin Afganistan hamleleri

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Pentagon’da gazetecilere yaptığı açıklamada özel güvenlik şirketleri ile birlikte Afganistan’a “paralı asker” göndermenin önemini vurguladı.

Blackwater şirketi eski Genel Müdürü Eric Prince, Afganistan’daki ABD güçleri için alternatif bir plana değinirken ABD güçleri yerine ABD güvenlik şirketleri ile anlaşma yapılabileceğini söyledi. Prince bu çerçevede durumun ABD ordusunun çatışmalara katılımını ve kayıpları azaltacağını vurguladı.

Çin ise Hong Kong’daki bir gazetenin “Çin hükümetinin Afganistan güçleri için bir eğitim kampı kurduğu ve Çinli askerleri bölgeye gönderebileceği” haberinin ardından Afganistan’da bir askeri üs kurmayı planladığı yönündeki iddiaları yalanladı. South China Morning Post gazetesinin Çin ordusuna bağlı bir kaynaktan aktardığına göre Çin, Vahan Koridoru’nda bir kamp kuracak. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying ise söz konusu iddiaları reddetti.

Afgan siyasetinde istifalar

Diğer taraftan Kabil Belediye Başkanı Kabil Abdullah Habibzai ise görevinden istifa ettiğini açıkladı. Habibzai’nin Cumhurbaşkanı Eşref Gani’ye istifasını sunduğu belirtilirken, istifa sebeplerine dair ayrıntılı bilgiye yer verilmedi. Kaynaklar ise ayrıntılı bilgi vermeden Eşref Gani’nin Belediye Başkanı’nı görevden aldığını duyurdu.

Aynı şekilde Afganistan’da Ulusal Güvenlik Müsteşarı Hanif Etmer de geçtiğimiz günlerde görevinden ayrılmış, İçişleri ve Savunma bakanları ile Genelkurmay Başkanı da Ulusal Güvenlik Danışmanı ile birlikte istifalarını sunmuştu. Ancak Eşref Gani, söz konusu bakanların istifalarını kabul etmemişti.