Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Taliban, Afganistan’ın yüzde 70’ni tehdit ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

BBC’nin yaptığı araştırma, Taliban hareketinin Afganistan’ın yüzde 70’inde açıkça faaliyet gösterdiğini ortaya koydu. Ülkenin yüzde 4’ünün tamamen kontrol altına almakla birlikte yüzde 66’sında ise açık bir şekilde faaliyet gösteriyor.

BBC tarafından bugün yayınlanan araştırma, Güney Asya’da bulunan ülkenin tüm illerinden bin 200’den fazla yerel kaynakla yapılan görüşmelere dayanmakta. Taliban’ın varlığı konusundaki bu tahminler, NATO liderliğindeki koalisyonun en son değerlendirmesinden çok daha yüksek.

Koalisyon tarafından dün yapılan açıklamada, Taliban, 2017’nin Ekim ayına kadar Afganistan’daki illerin yalnızca yüzde 44’e hakimiyet kurmuş ya da egemenlik mücadelesi vermekte olduğu belirtildi.

BCC’nin yaptığı araştırma, 122 ilçenin hükümet kontrolü altında olduğunu ortaya koydu. Bu da yaklaşık olarak ülkenin yüzde 30’una tekabül etmekte. Ancak bunun söz konusu bölgelerin Taliban saldırılarından korunduğu anlamına gelmediği de belirtti.

Rapor, Kabil ve diğer büyük şehirlerin, araştırma süreci, öncesi ve sonrasında çevre bölgelerde bulunan uyuyan terör hücreleri aracılığıyla gerçekleştirilen saldırılardan büyük zararlar gördüğünü belirtti. Bu bakımda bu süreç içerisindeki olaylar, rapor sonucunda yer almadı.

Söz konusu çalışma hakkında BBC tarafından ortaya çıkan rakamlara, ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) henüz doğrudan bir açıklama yapılmadı. Fakat NATO başkanlığındaki ittifakın raporundaki son rakamlara atıfta bulunularak, Afganistan topraklarının yüzde 56’sının hükümetin kontrolü altına girdiği belirtildi.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’nin sözcüsü, Gani’nin BBC tarafından hazırlanan araştırma sonuçlarını önemsemediğini belirtti.

Araştırma, DEAŞ örgütünün 30 ilçede varlık gösterdiğini ancak bunlardan herhangi birini tam olarak kontrol altına alamadığını belirtti.