Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’da Taliban askeri üsse saldırdı: 26 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan Savunma Bakanlığı’nın bugün yaptığı açıklamada, Taliban Hareketi’nin Kandahar’da gerçekleştirdiği saldırı sonucu en az 26 Afgan askeri öldüğünü, 13 askerin de yaralandığını bildirdi.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü General Devlet Veziri, çatışmalarda 80’den fazla teröristi öldürdüğünü, bunun yanında da en az 13 Afgan askerinin yaralandığını söyledi.

Askeri üs, Helmend ili sınırlarına bitişik olan Kandahar Vilayetinin Hakrez ilçesinde bulunuyor. Taliban Hareketi bu bölgede çok geniş alanlara sahip.

Bölgedeki hava üssünde görevli olan General, düzenledikleri hava saldırılarıyla onlarca Taliban militanını öldürdüklerini, yaralanan Afgan askerlerini de helikopterlerle Kandahar’daki hastanelere naklettiklerini söyledi.

Ordudaki üst düzey bir yetkili, Taliban’ın gerçekleştirdiği şiddetli saldırıdan sonra yaklaşık 12 askerin kayıp olduğunu, kaçan teröristlerin birçok silah ve araç çaldığını ifade etti.

AFP’nin yerli halktan tanıklara dayanarak verdiği haberde halkın, çatışma seslerini duyduklarını, yüzlerce Taliban militanının 30 arabalık bir kafileyle geldiğini ve askeri üsse birçok noktadan saldırdıklarını ve çatışmanın saatlerce sürdüğünü ifade ettikleri aktarılıyor.

Diğer yandan Taliban hareketi Twitter’dan yaptığı açıklamayla saldırıyı üstlendi.

Afgan Güçleri aralık 2014’te, NATO güçlerinin savaş görevlerini bitirdiğinden beri teröristlere karşı koymada gittikçe artan zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Özellikle de orduda çok büyük kayıpların verilmesi ve birçok askerin ordudan kaçması bunda etkili oluyor. ABD Senatosu’na bağlı Afganistan’ın Yeniden İnşası Genel Müfettişliği (SIGAR)’ın açıkladığına göre, Afgan Emniyet güçlerinden ölenlerin sayısı 2015 yılında yüzde 35 artarak 6 bin 800’e yükseldi.

Nisan ayında Taliban’ın Mezar-ı Şerif şehrinin yükseklerinde bulunan üsse yaptığı saldırılar sonucunda 135 asker ölmüştü.

Afganistan’da ABD’nin 8 bin 400 askerden oluşan bir askeri gücü bulunuyor. Buna ek olarak NATO’nun da 5 bin askeri bulunuyor.

BM’nin son olarak yayınladığı rapor, Pakistan sınırında bulunan Kandahar ilinin, siviller için ülkedeki en tehlikeli yer olduğuna işaret edildi.
İki yetkilinin aktardığına göre geçtiğimiz hafta sonu 70’den fazla köylü Taliban tarafından kaçırıldı. Kaçırılan köylülerden 7’sinin cansız bedenine ulaşılırken, Afgan polisinin yaptığı operasyon sonucunda kaçırılanlardan 30 kişi sağ kurtarıldı.

SIGAR’ın raporuna göre, Afgan güçleri bu yılın önceki çeyreğinde Afganistan topraklarının yüzde 57.2’sine sahipken, içinde bulunduğumuz çeyrekte hakimiyet alanını artırdı ve şuan Afganistan’ın yüzde 59.7’sini kontrolü altında bulunduruyor.

Fakat Taliban ve isyancı gruplar halen Afganistan topraklarının yüzde 11.1’ine sahip durumdalar.