Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Taliban, Faryab’ın kontrolünü ele geçirmeye çalışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistanlı yetkililer, bölgede askeri üs ve mevzilerde hükümet güçlerinin kayıplar vermesi ve güvenlik durumunun kötüleşmesinin ardından Faryab Vilayet merkezindeki Meymene kentinin Taliban saldırısına uğrayabileceği konusunda uyardı. Afgan haber kanalı Tolo’ya göre Faryab Valisi Nakibullah Fayik yaptığı açıklamada “Bölge topraklarının çoğu Taliban kontrolü altında. Hareket şu an Meymene kentinin girişinde bulunuyor” ifadelerini kullandı. Fayik, Kabil’deki üst düzey yetkilileri ise Cumhurbaşkanı Eşref Gani’ye “Kabil’den Meymene’ye uzanan yolun güvenliği ve vilayetteki durumun kontrol altında olduğu” açıklamasından dolayıs eleştirdi.
Bir televizyon kanalına röportaj veren Nakibullah Fayik şunları söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde Faryab’ı ziyaret eden heyetin, Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile kente giden yolların açık ve kontrol altında olduğunu göstermek amacıyla televizyon görüşmesi gerçekleştirmek için bir dizi yol aradığını üzülerek belirtmek isterim. Ancak yetkililer, Taliban tarafından yolların kapatılması nedeniyle Meymene’yi helikopterlerle terk etti. Meymene ve sakinleri, Taliban tarafından kuşatma tehdidi altında.”

Hükümet güçleri geçtiğimiz günlerde Meymene’deki Gormaş köyünde hezimete uğramıştı. Ayrıca Taliban tarafından düşürülen pusuda 20’den fazla asker ölmüştü. Hükümet güçleri, Kayser- Almar ve Meymene- Cüzcan yolundaki üslerden geri çekilmişti.

Tolo’nun haberine göre söz konusu birlikler diğer ilçelerdeki çeşitli üslere konuşlandırıldı. Afganistan hükümetinden askeri bir yetkili, birliklerin üslerden geri çekilirken herhangi bir zorluk yaşamadığını, operasyonun hükümet güçlerinin geniş çaplı planının bir parçası olarak yürütüldüğünü söyledi.

Afganistan’ın kuzeyindeki 209. Kolordu Komutanı General Emanullah Mahab, askerlerin daha iyi eğitim almak ve silahlar elde etmek üzere söz konusu üslerden çıkarıldığını vurguladı.

Afganistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü, askerlerin Faryab’daki üslerden geri çekilmesinin 4 yıllık bir planın parçası olduğunu, sürenin şu an 6 yıl olarak genişletildiğini ve alanda herhangi bir sorunun olmadığını söyledi.

Afganistan Savunma Bakanlığı geçen mayıs ayında Meymene’nin Taliban tehdidi altında bulunan 7 vilayet kapsamına alındığını açıklamıştı. Bu çerçevede diğer vilayetlerin ise Taliban tarafından çok defa saldırıya uğrayan ve kısmen hareketin kontrolü altındaki Farah, Bedehşan vilayet merkezi Feyzabad kenti, Gazne, Uruzgan vilayetinin merkezi Tarin Kot ve Kunduz şehri olduğu belirtildi. Taliban güçleri, geçtiğimiz mayıs ve ağustos aylarında Farah ve Gazne’yi işgal etmişti.
Afganistan Savunma Bakanlığı, her ne kadar Taliban tehdidi altındaki bölgeler listesinde yer almasa da Afganistan’ın güneyindeki stratejik Helmand vilayetindeki Leşkergah kentinin de tehdit altında olduğunu vurguladı.

Afganistanlı yetkililer, Taliban’ın ülkenin doğrusundaki Paktiya vilayetindeki Gardez’e saldırı planı yaptığı konusunda da uyardı. Vilayetteki Bölgesel Meclis üyeleri, hemen hemen tüm vilayetlerin Taliban tehdidi altında olduğunu belirtti. Hükümet kaynaklarının aktardığına göre Taliban güçleri, Afganistan’daki kırsal alanlarda kısmi kontrolleri sayesinde saflarını güçlendirmeyi, savaş ekipmanı sağlamayı ve hükümet güçlerine saldırı için sığınaklar hazırlamayı başardı.

Taliban’dan yapılan açıklamada birçok bölgede çatışmaların yaşandığı duyuruldu. Hareket tarafından yapılan yazılı açıklamada iki Afgan gücünün öldürüldüğü, üçünün yaralandığı ve bir tankın da imha edildiği belirtildi.

Taliban ayrıca Afganistan’ın batısındaki Gur vilayetinde yer alan Devletyar’daki Poşt Rud bölgesinde 300’den fazla ailenin örgüte katıldığını duyurdu.

Taliban hareketi, Afganistan’ın doğusundaki Kunar Vilayeti’nde hükümet güçlerine yardım ve malzeme taşıyan bir helikopteri düşürmeyi başardı. Saldırı sırasında 4 askerin ve bir pilotun öldüğü belirtildi. Aynı şekilde Taliban’ın Gaziabad’da hükümet güçlerini pusuya düşürdüğü ve iki askeri öldürdüğü ifade edildi.
Diğer taraftan Hollanda’da aşırı sağcı politikacı Geert Wilders’in düzenleyeceğini duyurduğu “Muhammed Peygamber” konulu karikatür yarışmasına ilişkin olarak Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid açıklamalarda bulundu. Mücahid, bu tür bir yarışmanın Hollanda’dan Müslümanlara karşı düşmanca bir eylemi olarak nitelendirileceğini ve buna karşı çıkacaklarını vurguladı.

Açıklamada, Afganistan’daki ABD işgali kapsamında faaliyet gösteren yaklaşık 100 Hollandalı askere de vurgu vardı.

Yarışmanın sorumlusu aşırı sağcı siyasetçi Wilders de yaptığı açıklamada “İslami şiddetin masum insanlara yönelik tehdidini önlemek için yarışmayı düzenlememeye karar verdim” ifadelerini kullandı.