Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Taliban ile DEAŞ Afganistan’da çatışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

DEAŞ terör örgütü liderlerinden Mevlevi Habiburrahman Afganistan’ın kuzeyindeki Cüzcan vilayetinde 152 örgüt üyesi ile birlikte Kabil hükümetine teslim oldu.

Afganistan Hükümeti, “DEAŞ- Horasan vilayeti” adlı terör örgütünün liderlerinden Mevlevi Habiburrahman’ın teslim olduğunu açıkladı.

Afganistan Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan bir bildiride, DEAŞ’ın kuzey lideri Mevlevi Habiburahman’ın ülkenin kuzey eyaletlerinden sorumlu Afgan ordusundaki 29. kolordu komutanına silahlarını teslim ettiği belirtildi.

Terör örgütü DEAŞ tarafından konuya dair henüz herhangi bir açıklama yapılmadı. Özbek ve Türkmenleri içerisinde barındıran Kuzey Cüzcan vilayeti, Taliban Hareketi ve DEAŞ terör örgütü tarafından geniş çaplı saldırılara tanık oluyordu.

Taliban ile DEAŞ çatışıyor

Cüzcan’da aynı zamanda Taliban ve DEAŞ arasında da çok sayıda çatışma yaşadı.

Bu çerçevede Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, internet aracılığıyla yaptığı açıklamada, Cüzcan’da örgüt tarafından yürütülen saldırıların yayılmasının ardından DEAŞ’ın Taliban’ı da hedef almaya başladığını söyledi.

Taliban: ABD DEAŞ’a yardım ediyor

Açıklamada, Taliban’ın Derzab’daki birçok alanın kontrolünü eline geçirdiği ifade edildi. Aktarılana göre, çatışmalar sırasında 153’ten fazla DEAŞ unsurunun öldüğü, 100’den fazla unsurun yaralandığı ve 134 unsurun da Taliban tarafından canlı olarak yakalandığı belirtildi. Cüzcan vilayetindeki DEAŞ varlığının ortadan kaldırıldığını söyleyen Zabihullah Mücahid, yürütülen operasyonlarda Taliban’ın 17 üyesinin öldürüldüğünü ve 13 üyenin de yaralandığını duyurdu. Açıklamada ayrıca, Mevlevi Habiburahman ve beraberinde 152 örgüt üyesinin teslim olmasına da dikkat çekilirken, ABD güçleri de çatışmalar sırasında Taliban saflarını bombalayarak DEAŞ’a destek vermekle suçlandı.

Taliban’a saldırı

Öte yandan Afganistan hükümeti, ülkedeki NATO koalisyon güçleri ile iş birliği içerisinde Uruzgan vilayetinde Taliban’a ait patlayıcı madde depolarının imha edildiğini belirtti. Afganistan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Afgan özel kuvvetlerinin, Uruzgan vilayetinin Tarin Kot bölgesinde yaklaşık 4 gün boyunca Taliban’a ait çok sayıda mevziye saldırı düzenlediği ifade edildi.

Açıklamada, operasyonda el yapımı patlayıcı maddelerin ve etkili C-4 patlayıcı maddesinin imha edildiği belirtildi. Aynı şekilde 82 mm’lik havan mermisinin, bir dizi roket güdümlü el bombasının, tanklar, mühimmat ve tanksavar silahlarının ele geçirildiği vurgulandı. Bu çerçevede General Jeffrey Smiley, Afganistan’daki ABD kuvvetlerine, Tarin Kot’taki mühimmat deposuna yönelik saldırının, sivilleri nakletmek için bölgeyi daha güvenli hale getirmeyi kolaylaştırdığını söyledi. General, saldırıda herhangi bir sivilin hayatını kaybettiğine dair açıklamada bulunmadı.
Saldırı yapılan söz konusu mühimmat deposunun ise sivillere ait yerleşim birimlerine yakın olduğu ifade edildi.

Hükümete doğu eleştirisi

Nangarhar Vilayeti’nin merkezi olan Celalabad şehri parlamento üyeleri, şehirdeki DEAŞ varlığına dair eleştiride bulundu. DEAŞ, geçtiğimiz Salı günü Celalabad’daki Göçmenler ve Geri Dönüşler Müdürlüğüne yönelik saldırı düzenlemişti. Saldırıda 18 sivil ise hayatını kaybetmişti.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, yerel polisin talebiyle Celalabad’ın güvenlik sorumluluğunu şehrin kontrolünü üstlenen orduya teslim etti.

Aynı şekilde Afgan hükümeti ve Kabil’deki savcılık kaynakları, Ekim ayında açıklanması planlanan bir sonraki meclis oturumuna katılmak isteyen Parlamento üyelerinden, ceza gerektiren suçlar hakkında bilgi toplandığını belirtti.