Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Taliban, Kabil hükümetine karşı saldırılarını artırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Taliban Hareketi, 12 Eylül’de Afganistan’ın kuzeybatısındaki Badgis vilayetinde yer alan Sang Ataş ilçesindeki güvenlik birimlerine saldırıda bulundu. İki saatten uzun bir süre devam eden çatışmalarda ise dört güvenlik yetkilisi yaralandı.

Aynı şekilde Taliban, Afganistan’ın güneyindeki Kandehar- Helmend yolu üzerindeki kontrol noktasına saldırdı. Hareket tarafından yayınlanan bildiride, çatışmalar sırasında 8 askerin öldürüldüğü, bir zırhlı aracın imha edildiği ve 1 Taliban unsurunun yaralandığı belirtildi.

Çatışmalar, Taliban ve hükümet güçleri arasında Afganistan’ın batısındaki Farah vilayetinde yer alan Novi Pol bölgesindeki benzer çatışmalarla da eş zamanlı olarak yaşandı.

Bu çerçevede Taliban, Afganistan’ın güneyindeki Zabul vilayetinin yanı sıra Gaziabad bölgesindeki operasyonlarının ve hükümet güçlerine bağlı mevzilere yönelik saldırılarının bir videosunu yayınladı. Videolarda ise Taliban’ın söz konusu bölgelerde ilerleme kaydettiği görülmekte.

Öte yandan Afganistan hükümeti, ülkenin doğusundaki Paktika vilayetinde patlayıcı dolu büyük bir kamyonetle düzenlenecek bir saldırı girişiminin boşa çıkarıldığını açıkladı. Afganistan istihbaratı tarafından yapılan yazılı açıklamada, kamyonetin Argo bölgesinde durdurulduğu, bombalı saldırılarda kullanılan 65 poşet “amonyum nitratın” ele geçirildiği ve bomba yüklü kamyonetin Gazne’deki Veziristan’a gittiği belirtildi.

Diğer taraftan ABD özel kuvvetleri de Taliban’ın Kandehar’daki ABD güçlerine karşı bomba yüklü bir araçla gerçekleştirilen saldırı girişiminin boşa çıkarıldığını açıkladı. Afganistan özel güçleri tarafından yayınlanan bir bildiride, ABD özel kuvvetlerinin Kandehar vilayetindeki Maivand ilçesinde Taliban’a hava saldırı düzenleme çağrısında bulunduğu belirtildi. Bildiride ayrıca, Afganistan özel güçlerinin 14 Taliban unsurunu öldürdüğü, 5 unsuru esir olarak tuttuğu, patlayıcı ve silah dolu bir kamyoneti de imha ettiği kaydedildi.

Operasyona dair yayınlanan bilgilere göre, Taliban unsurları Kandehar’daki ABD ve Afganistan güçlerine karşı operasyon planı yapmak üzere Maivand ilçesini kullanıyordu. Aynı şekilde Hama Press haber ajansının aktardığına göre, ABD ordusunda Tuğgeneral Otto Leller, “Taliban’ın saldırı düzenlemedeki başarısızlığı, Afganistan güçlerinin silahlı militanlara karşı kabiliyetlerinin geliştiğini gösteriyor” dedi.

Afganistan ordusu, ülkenin doğusunda yer alan Paktika vilayetinde yaklaşık 95 Taliban unsurunun öldürüldüğünü ve yaralandığını bildirdi. Afgan ordusuna bağlı Feylek-ul Raad yaptığı açıklamada, ordu güçlerinin Zurmat bölgesindeki Çuna’da düzenlediği operasyonlar sırasında 35 militanı öldürdüğünü, Zurmat’ta yaşanan çatışmalarda da 60 militanın öldüğünü veya yaralandığını duyurdu.

Aynı şekilde Afganistan ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre ABD güçleri, Gazne vilayetindeki Nova ilçesinde düzenlediği bombalı saldırıda 17 militanı öldürdü. Açıklamada, ABD güçlerinin Cemal köyü yakınlarındaki saldırıları sırasında da çok sayıda militanın yaralandığı ifade edildi.

Aynı şekilde resmi istatistiklere göre, geçtiğimiz Salı günü Celalabad şehrinde gerçekleşen bir intihar saldırısında ölenlerin sayısı 69’a yükselirken, yaralananların sayısı da 160’ı aştı. Taliban hareketi, saldırıyı kınarken, saldırının sorumluluğunu üstlenmeyi reddetti. Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid yaptığı açıklamada, hareketin Nangarhar’daki sivilleri hedef alan saldırıyla herhangi bir ilgisi olmadığını vurguladı. Celalabad’da düzenlenen intihar saldırısını, henüz herhangi bir grup üstlenmedi.

Öte yandan yaklaşan Aşure günü kapsamında Pakistanlı yetkililer, Şii cemaatlerin düzenleyeceği ağıt ve yürüyüşlere yönelik olası saldırıların önüne geçmek amacıyla herhangi bir Afgan’ın Peşaver şehrine 10 gün boyunca girişini yasakladı.

Müzakere turları

Diğer taraftan ABD’nin Güney ve Orta Asya’dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Taliban’ın Siyasi Büro üyeleri arasında Doha’da geçtiğimiz Temmuz ayında düzenlenen turların ardından Taliban’ın, ABD’li yetkililerle yeni bir müzakere turuna hazırlandığı belirtildi. Taliban’ın, ABD tarafıyla esir takası meselesini görüşmesi bekleniyor. Aynı şekilde görüşmelerin, taraflar arasındaki diyaloğun geleceğini belirleyeceği ifade edildi. Aktarılana göre, Afganistan cezaevlerindeki esirlerin listesi hazırlanacak, esirlerin serbest bırakılması halinde de yeni diyaloglara devam edilecek.

Ancak ABD’li ve Afgan yetkililer, yeni müzakerelere dair herhangi bir açıklama yapmadı.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, geçtiğimiz hafta Afganistan’a özel elçi olarak atanan Zalmay Khalilzad’ın ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Afganistan uzlaşısını sağlama çabalarına yardımcı olacağını vurguladı.