Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Taliban, Kabil’deki saldırılarını artıracak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’daki Taliban hareketi, başkent Kabil’de halka, 21 Mayıs günü “askeri merkezlerden” uzak durma çağrısı yaptı. Hareket, yönetim ile isyancılar arasındaki çatışmanın en büyük bedelini halkın ödediği başkentte saldırıları artırmayı planladıklarını duyurdu.

Taliban, geçtiğimiz hafta da ülkenin batısındaki Ferah kentine yönelik saldırılara ilişkin sivillere benzer uyarılar yayınlamıştı. Söz konusu uyarı ise, Birleşmiş Milletler’in (BM) “DEAŞ’ın Kabil’e yönelik saldırılarını yoğunlaştırdığı ve kentin, siviller açısından ülkedeki en ölümcül bölge olduğu” açıklaması sırasında yapıldı.

Taliban ise, “bahar saldırılarının bir parçası olarak ‘düşman’ askeri merkezleri ve istihbarat merkezlerini” hedefleyen yeni saldırı planı yaptıklarını duyurdu. İnternet üzerinden yayınlanan bir bildiride, “sivil kayıplardan kaçındıkları ve sadece düşman orduya zarar vermeyi amaçladıkları” belirtildi.

“Taliban’ın uyarısı propagandadan ibaret”

Siyasi ve askeri analist Nick Muhammed AFP’ye yaptığı açıklamada, “Askeri kuruluşların, kent merkezindeki mahallerde yer aldığı göz önünde bulundurulursa, saldırılar ne kadar küçük olursa olsun sivil kayıplara neden olacaktır” dedi. Analist, Taliban’ın uyarısının sadece bir propaganda aracı olduğunu, saldırıların kesinlikle sivil ölümlere yol açacağını ve bundan kaçınmanın bir yolu olmadığını vurguladı.

Diğer taraftan Afganistan’ın güneyindeki Kandehar vilayetinde bir yetkili dün yaptığı açıklamada, milyarlarca dolarlık bir doğalgaz boru hattında mayın temizleme operasyonu sırasında isyancıların 5 uzmanı öldürdüğünü duyurdu.

Taliban daha önce, Afganistan’ın yanı sıra Türkmenistan, Pakistan ve Hindistan’ı da kapsayan bir petrol boru hattının inşası için iş birliği yapma sözü vermişti. Bu bağlamda hareket sözcüsü, yaşanan olayın araştırıldığını belirtti.
Öte yandan Taliban’ın ‘sivil kayıplardan kaçınmak istediğini’ söylemesi, hareketin, geçtiğimiz Ocak ayında gerçekleşen ve 100’den fazla kişinin hayatını kaybettiği saldırının sorumluluğunu üstlenmesi bakımından tezatlık içeriyor.

BM’den 2018 uyarısı

BM Afganistan Yardım Misyonu (UNAMA) tarafından yayınlanan rakamlara göre, başkent Kabil, isyancıların öncelikli hedefi ve aylardır, sivil ölümlerin en yoğun görüldüğü yer. Geçtiğimiz yıl ülkenin farklı yerlerinde toplam bin 831 sivil hayatını kaybetti veya yaralandı. Bu kayıpların yüzde 16’sı, Kabil’de yaşandı.
BM yetkilileri, 2018’in daha kanlı geçeceği uyarısında bulundu.

Dün mayın temizleme operasyonu yürüten 5 kişinin öldüğü, 1 işçinin de kaçırıldığı belirtildi. Taliban Sözcüsü ise, boru hattı çalışanlarının tanınan bir üniforma giymediklerini öne sürerek, hareketin, sivil kayıp verdirmemeye çalıştığını iddia etti. Diğer taraftan kurbanların, bölge valisi ve polisine, Taliban’la herhangi bir sorunları olmadığını ve bu nedenle korumaya ihtiyaç duymadıklarını söylediği kaydedildi.

8 milyar dolar değerindeki Türkmenistan – Afganistan – Pakistan – Hindistan boru hattı, Türkmenistan’dan Hindistan’a yılda 33 milyar metreküp doğal gaz taşıyacak. Söz konusu boru hattı, Afganistan ekonomisinin geleceği için hayati önem taşıyor. Hat, Taliban hareketi tarafından kontrol edilen bölgeler boyunca ilerliyor.