Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Taliban, uyuşturucu üretimine başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’ı yönetmeye başladığında Haşhaş üretimini yasaklayan Taliban Hareketi şuan, savaşın yıprattığı ülkede çok geniş eroin üretim alanlarına sahip. Yetkililerin aktardığı bilgilere göre Taliban, eroin üretiminden milyarlarca dolar kazanıyor.

Dünyadaki afyonun yüzde 80’ini üreten Afganistan, 2016 yılında ürettiği 4 bin 800 ton afyondan 3 milyar dolar kar etti.

Taliban senelerden beri, haşhaş eken çiftçilerden vergi alarak operasyonlarına fon sağlıyor. Ancak Batılı yetkililer Taliban’ın kendisine özel fabrikaları olduğundan ve bu fabrikalarda toplanan ekini ihraç etmek üzere morfin ve uyuşturucuya dönüştürdüğünden endişeli. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan William Brownfield, Afganistan’ın başkenti Kabil’de gazetecilere yaptığı açıklamada, “Onların her mahsulü uyuşturucuya dönüştürdüğüne dair güçlü bir hissim var. Hasat edilen tüm ekinleri zamanında işliyorlar. Ekinleri uyuşturucu ve morfine dönüştürdükten sonra İhracat ederlerse daha çok kazanç elde ediyorlar. Açıkçası çok düşük rakamlarla uğraşıyoruz. Uyuşturucu kaçakçılığı her sene milyarlarca dolar gelir getiriyor. Bu gelirlerin büyük bir miktarını da Taliban alıyor” dedi.

Çok ucuz olan ve kolay yetiştirilebilen Haşhaş, Afganistan’ın bütün tarım üretiminin yüzde 50’sini oluşturuyor.

Haşhaş kapsüllerinin kesilmesiyle sızan siyah sıvı maddenin (Ham Afyon) kilosu için çiftçilere 163 dolar ödeniyor.

Bu afyon eroine dönüştürüldüğü zaman Taliban, bölgedeki pazarlarda bu eroinin kilosunu 2 bin 300-3 bin 500 dolar aralığında bir fiyattan satıyor. Afganistan Uyuşturucuyla Mücadele Güçleri Danışmanı olarak çalışan ve isminin verilmesini istemeyen batılı bir uzmanın aktardığı bilgiye göre, bu uyuşturucu Avrupa’ya ulaştığı vakit 45 bin dolardan satılıyor.

Uzman, Afgan güçlerinin bir afyonun morfine dönüştürülmesi için gereken kimyasal maddelere daha çok rastlamaya başladığını, bunun, Taliban’ın uyuşturucu alanında etkisini arttığını gösterdiğini söyledi.

Bu senenin ilk 6 ayı boyunca bu kimyasal maddelerden 50 ton ele geçirilirken geçen senenin tamamında el konulan kimyasal madde miktarı 66 ton.

Afgan güçleri geçtiğimiz temmuz ayının başında Afganistan’ın İran sınırına yakın bir bölgede uyuşturucu üretiminde kullanılan 15 ton kimyasal madde ele geçirmişti.