Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Taliban ve hükümet güçleri arasındaki çatışmalarda onlarca kişi öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan, ABD’nin ülkeden geri çekilmesi hususunda baskı yapmak için çok sayıda cephede savaşan Taliban Hareketi ve ABD destekli hükümet güçleri arasında şiddetli çatışmalar sürüyor.

Afganistan hükümeti, 4 Ağustos’ta Uruzgan vilayetine düzenlenen bir saldırı sonrasında 11 Taliban unsurunun öldüğünü duyururken, hükümet güçlerinden de 3 kişinin saldırıda hayatını kaybettiğini açıkladı. Yerel polis şefi Muhammed Maruf Ahmedzi, geçtiğimiz Cuma günü gece saatlerinde çatışmaların patlak verdiğini bildirdi. Ahmedzi, yabancı güçlerin Taliban’a hava saldırısı gerçekleştirerek, ağır kayıplar vermesini sağladığını vurguladı. Afganistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, hükümet güçleriyle kanlı çatışmaların ardından Afganistan’ın farklı bölgelerinde (Nangarhar, Kunar, Gazne, Paktika, Paktiya, Uruzgan, Ferah, Faryab, Kunduz, Nimruz ve Helmend) 45 Taliban unsurunun öldüğü ve yaralandığı belirtildi. Hükümet operasyonları, Afganistan’ın birçok bölgesinde Taliban’a ait merkez ve alanlara yönelik gerçekleştirildi. Aynı şekilde açıklamada çok sayıda Taliban unsurunun çatışmalar sırasında öldüğü ifade edilirken hükümet güçleri içerisindeki ölü ve yaralılara dair bilgi verilmedi.

Taliban ise, web sitesi aracılığıyla yaptığı açıklamada, unsurlarının Uruzgan’daki Tarin Kot bölgesi yakınlarında yaşanan çatışmalarda 13 hükümet gücünü öldürmeyi başardığı, iki zırhlı aracı ve iki roket güdümlü el bombasını imha ettiklerini duyurdu.

Taliban tarafından yapılan açıklamada ayrıca, hükümet güçlerinin Tarin Kot yakınlarındaki iki noktadan kaçtığı belirtildi. Açıklamaya göre bir zırhlı araç bir füze, bir başkası ise Taliban tarafından yerleştirilen bir mayın aracılığıyla yok edilirken, üç kişi öldü ve 2 kişi de yaralandı. Taliban, Tarin Kot’taki Nadir Şah Gunadi bölgesinde bulunan bir kontrol noktasına yönelik saldırıda da hükümet güçlerinden 3 kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

Taliban’ın resmi web sitesinde, bir polis karakolunun, askeri üslerin ve bölge idari merkezinin bulunduğu Çanarto bölgesinde hareket unsurlarının geniş çaplı operasyonlar yürüttüğü bilgisine yer verildi. Açıklamada, Taliban’ın ağır ve orta ölçekli silahlarla bölgeye saldırdığı, 55 hükümet gücünün ve 6 ailenin öldüğü ve birçok silahın da ele geçirildiği belirtildi. Taliban tarafından yapılan açıklamada, hareketten 2 unsurun öldüğü ve 3 unsurun da yaralandığı, saldırıya dair daha fazla bilginin daha sonra yayınlanacağı bildirildi.

Taliban, Bagram Hava Üssü yakınlarındaki 4 ABD askerinin de bir intihar saldırısında öldüğünü belirtti. Açıklamaya göre unsurlar, başkent Kabil’in güneyindeki Salenk bölgesini bombaladı. Bu çerçevede hükümet güçleri de Bagram Hava Üssü’ndeki ABD birliklerinden takviye ve destek talep etti.

Bagram Hava Üssü yakınlarındaki ve Salenk bölgesindeki patlamalar, Afganistan’ın batısındaki Şindand Hava Üssü yakınlarındaki Taliban operasyonlarıyla da çakıştı. Bu durum da 3 ABD askerinin ölümü ve 3’ünün de yaralanmasının yanı sıra bir ABD tankının imha edilmesine ve çok sayıda Afgan gücünün ölümüne yol açtı. ABD ve Afganistan güçleri, Taliban’ın yoğun hava saldırılarına yanıt verirken, bölgedeki bir dizi ev yerle bir oldu ve 3 köylü hayatını kaybetti.

Aktarılana göre çatışmalar devam ederken, hükümet güçlerinden 8 kişi öldü ve 9 kişi de yaralandı. Aynı şekilde 3 zırhlı araç imha edilirken, bir kontrol noktası da Taliban tarafından ele geçirildi. Afganistan hükümeti ise bir lider de dahil olmak üzere 57 Taliban unsurunun Afganistan’ın doğusundaki Kunar bölgesinde öldürüldüğünü açıkladı. Afganistan Genelkurmay Başkanlığı’na yakın Hama Press haber ajansının aktardığına göre, Asmar ve Gaziabad bölgesinde çok sayıda Taliban unsuru öldürüldü ve yaralandı. Ağır topçular ve tanklar tarafından desteklenen hükümet güçleri de bölgede tarama operasyonları sürdürüyor. Aynı şekilde Hükümet güçleri, Taliban’a ait orta ve ağır ölçekli silahların ve bazı sığınakların imha edildiğini açıkladı. Afganistan polis kaynakları da Gardez’deki Hoca Hasan Camii’ne yönelik düzenlenen intihar saldırısında ölenlerin sayısının 34’e yükseldiğini duyurdu. Afganistan polis sözcüsü Serdar Vali Tabasem, saldırıda 76 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Başkent Kabil’in güneydoğusundaki Paktiya vilayetinde Şiilerin gittiği bir camide cuma namazı sırasında intihar saldırısı düzenlenmişti. Taliban, söz konusu saldırıyı üstlenmezken, durum akıllara DEAŞ’ı getirmişti. Ancak DEAŞ terör örgütünden de olaya dair henüz bir açıklama yapılmadı. Paktiya, yaklaşık 40 yıl öncesinden, Kral Zahir Şah günlerinden bu yana Afganistan hükümetine karşı silahlı grupların en önemli kalelerinden biri oldu.